14 yaşında üniversiteyi bitiren dahi çocuk SpaceX’te işe girdi

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, dünya nüfusunun %99.9’undan daha yüksek IQ’ya sahip olan 14 yaşındaki bir çocuğu işe aldı. Kairan Quazi şirkette yazılım mühendisi olarak görev yapacak.

Kairan Quazi

Kairan Quazi, henüz 14 yaşında olmasına rağmen bu yıl Santa Clara Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlayarak okulun 172 yıllık tarihindeki en genç mezun oldu. Böylesi bir yetenek elbette ki büyük şirketlerin gözünden kaçamazdı. Nihayetinde Elon Musk bu küçük dahiyi ekibine katma şansına erişti.

Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği bölümünden mezun olan Kairan Quazi, uzay şirketi SpaceX’te çalışmaya başlayacak. Özellikle de Starlink uydu internet hizmetinin geliştirilmesinde yazılım mühendisi olarak görev yapacağı belirtiliyor. Hatta bunun için annesiyle birlikte Pleasanton’dan Washington eyaletine taşınacak.


spacexBu arada, SpaceX’te işe girmenin oldukça zor olduğunu belirtelim. İş arama ve kariyer sitesi Zippia’ya göre SpaceX iş ilanlarına başvuranların sadece %0.2’si işe girmeye hak kazanıyor. Bir başka deyişle başvuranların %99.8’i kabul görmüyor. Genç dahi “Hayatımın bu yeni bölümü için çok heyecanlıyım” dedi.

kairan spacex

Kairan, annesinin okuduğu kitapları dikkatle dinlemeye başladığı erken yaşlarda diğer çocuklardan ayrılmaya başladı. İki yaşına geldiğinde tam cümlelerle konuşuyordu. Üçüncü sınıfta ise normal eğitimin Kairan’ın hızlı öğrenme yeteneği için doğru bir seçenek olmadığını apaçık bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Dünya nüfusunun %99.9’undan daha yüksek bir IQ’ya sahip olan küçük deha, dünyadaki en zeki 11 milyon insan arasında yer alıyor. Kairan, 10 yaşındayken Intel Labs’da yapay zeka araştırmacısı olarak staj yaptı. Dolayısıyla kendisinin büyük şirketlerde çalışma deneyimi de var. Washington eyaletinde çalışmak için asgari yasal yaşın 14 olduğunu da hatırlatalım.


Kaynak: Donanım Haber

Amerika’da ev almak: ABD’de gayrimenkul yatırımı avantajları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.