Google Cloud’dan kariyeri destekleyen 7 ücretsiz yapay zeka kursu

Google Cloud’un sunduğu bu ücretsiz 7 yapay zeka kursu sayesinde hangi işi yapıyorsanız yapın kariyerinize katkıda bulunabilir, sertifika alabilirsiniz.

yapay zeka kursu

Google, yapay zeka alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri. Yapay zeka ile ilgili pek çok ürün ve servis geliştiren şirket, bu alanda hızla araştırmalar ve inovasyonlar yapıyor. Google aynı zamanda yapay zeka eğitimine de büyük önem veriyor ve bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere ücretsiz olarak çeşitli kaynaklar sunuyor.

Google Cloud, bir blog yazısında insanların yapay zeka alanında kendilerini geliştirmeleri adına 7 ücretsiz kursunu tanıttı:


  1. Üretken yapay zekaya giriş
  2. Büyük dil modellerine giriş
  3. Dikkat mekanizması
  4. Transformer modeli ve BERT modeli
  5. Görüntü oluşturmaya giriş
  6. Görüntü yakalama modelleri yaratma
  7. Kodlayıcı – Kod Çözücü mimarisi

Yazarlığını Priyanga Vergadia’nın yaptığı bu blog yazısında yer alan kurslar, yapay zeka alanında kendinizi geliştirmek ve iş hayatında rekabet avantajı sağlamak isteyen herkes için harika bir fırsat.

Google Cloud’dan 7 ücretsiz yapay zeka kursu

google cloud

İster öğrenci, ister çalışan, ister girişimci olun, bu kurslar size yapay zeka konusunda temel ve ileri seviye bilgiler sunuyor:

Üretken yapay zekaya giriş

“Bu, Üretken Yapay Zekanın ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve geleneksel makine öğrenimi yöntemlerinden nasıl farklı olduğunu açıklamayı amaçlayan giriş düzeyinde bir mikro öğrenme kursudur. Ayrıca kendi üretken yapay zeka uygulamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacak Google Araçlarını da kapsıyor.”

Büyük dil modellerine giriş

“Bu kursta büyük dil modellerinin (LLM) ne olduğunu, kullanılabilecekleri durumları ve LLM performansını artırmak için hızlı ayar yapmayı nasıl kullanılabileceği giriş düzeyinde anlatılıyor.”

Dikkat mekanizması

“Bu eğitim, sinir ağlarının bir girdi dizisinin belirli bölümlerine odaklanmasını sağlayan güçlü bir teknik olan dikkat mekanizmasını anlatıyor. Dikkatin nasıl çalıştığını ve makine çevirisi, metin özetleme ve soru yanıtlama gibi çeşitli makine öğrenimi görevlerinin performansını artırmak için nasıl kullanılabileceği öğretiliyor.”

Transformer modeli ve BERT modeli

“Bu kursta Transformer mimarisi ve Transformer’lardan Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri (BERT) modeli tanıtılıyor. Transformer mimarisinin öz dikkat mekanizması gibi ana bileşenlerini ve BERT modelini oluşturmak için nasıl kullanıldığını öğreten bu kursta ayrıca metin sınıflandırma, soru yanıtlama ve doğal dil çıkarımı gibi BERT’in kullanılabileceği farklı görevler hakkında da bilgi veriliyor.”


Görüntü oluşturmaya giriş

“Bu eğitimde yakın zamanda görüntü oluşturma alanında umut vaat eden bir makine öğrenimi modelleri ailesi olan difüzyon modellerini tanıtılıyor ve difüzyon modellerinin arkasındaki teori ve bu modellerin Vertex AI üzerinde nasıl eğitileceği ve dağıtılacağı anlatılıyor.”

Görüntü yakalama modelleri yaratma

“Bu kurs,derin öğrenmeyi kullanarak bir resim yazısı modelinin nasıl oluşturulacağını öğretiyor. Kodlayıcı ve kod çözücü gibi bir görüntü altyazılama modelinin farklı bileşenlerini ve modelinizi nasıl eğitip değerlendireceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimin sonunda, kendi resim komutlarınızı oluşturabileceksiniz.”

Kodlayıcı – Kod Çözücü mimarisi

“Bu eğitim size makine çevirisi, metin özetleme ve soru cevaplama gibi görevler için gerekli olan kodlayıcı-kod çözücü mimarisinin bir kabataslağını sunuyor. Söz konusu mimarinin nasıl eğitileceğini, uygulamalı şekilde öğrenebilirsiniz.”

Hepsi 1 gün süren bu kurslar sayesinde çalıştığınız alan fark etmeksizin yapay zekaya giriş yapmış olacaksınız.

Bu kursları tamamladığınızda, yapay zeka ile ilgili temel terimleri ve kavramları öğrenecek, yapay zeka modelleri nasıl oluşturulur ve eğitilir bunu görecek, yapay zekanın gerçek hayatta nasıl kullanıldığına dair örnekler görecek ve yapay zekanın etik ve sosyal sorumluluk boyutlarına dair farkındalık kazanacaksınız.

Bu kurslar ücretsiz olarak sunuluyor ve herkes katılabilir. Kurslara kaydolmak için tek yapmanız gereken Google hesabınızla giriş yapmak. Kursları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde tamamlayabilirsiniz. Kursları bitirdiğinizde ise sertifika alabilirsiniz.


Kaynak: Webtekno

ChatGPT yeni iş oluşturdu: Ai içerik asistanları ayda 16 bin dolar kazanıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.