Mucize kurtuluş: Uçakları düşen 4 çocuk, Amazon ormanlarında 40 gün sağ kalmayı başardı

Kolombiya’daki Amazon Ormanları’nda düşen tek motorlu Cessna 206 tipi uçaktan 40 gün sonra mucize haberi geldi. 4 çocuk, 40 gün sonra ormanda sağ bulundu!

amazon çocuk 13 yaşındaki Lesly Bonbaire, 9 yaşındaki Soleiny Ranoque, 4 yaşındaki Tien Ronoque ve 11 aylık bebek Cristian Ranoque, üç yetişkinin hayatını kaybettiği uçak kazasından sağ kurtuldu ve 40 gün boyunca Amazon ormanlarında hayatta kalmayı başardı.

Uçak 1 Mayıs’ta düştü, 3 yetişkin hayatını kaybetti

İçindeki 7 yolcusu ile 1 Mayıs tarihinde Kolombiya’nın ormanlık alanına düşen Cessna 206 tip uçakta, pilot ve iki yetişkinin cansız bedenlerine ulaşılmış, uçaktaki 4 çocuk ise arma kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirilmişti.


Kazadan iki hafta sonra yapılan aramalarda çocukların hayatta olabileceğine dair izler bulunduğunda Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro resmi Twitter hesabından çocuklara ulaşıldığını yazmıştı ancak bu Haber daha sonra yalanlanmıştı.

Büyükannelerinin ses kaydı ile aradılar

Çocuklara dair izler bulunduğunda Kolombiyalı yetkililer birinci derece alarm verdi, ormanlık alan havadan ve karadan tarandı.

Helikopterlerle küçük çocukları arayan askerler, çocukların hayatta kalmasına yardım etmek için havadan belirli bölgelere, gıda, su ve battaniyeler attı.

Havai fişeklerle çocukların ilgisini çekmeye çalışan kurtarma ekipleri, çocukların büyükannelerinden ‘Olduğunuz yerde kalın, size yardım edeceğiz’ şeklinde bir ses kaydı aldı ve kritik mesaj hoparlörlerle ormanlık alana verildi.


Destansı bir mutlu son

Kolombiya ordusu, itfaiye ve sivil havacılık otoritesi yetkilileri tarafından arama köpekleri ile yapılan kurtarma çalışmaları tam 40 gün sonra ‘destansı bir mutlu son’ getirdi.

Sağlık durumlarının iyi olduğu bildirilen çocuklar arama köpeklerinden biri sayesinde bulundu.

Nasıl hayatta kaldıkları bilinmiyor

Yetkililer çocukların tam olarak nerede bulunduğunu ya da bu süre boyunca nasıl hayatta kaldıklarını açıklamadı ancak Associated Press (AP) haber ajansında yer alan bilgilere göre, ormanın ücra köşelerinde yaşayan göçmen kabilelerin çocuklara yardım ettiği düşünülüyor.

Ormanın çocukları

Hava Kuvvetleri tarafından servis edilen görüntülerde çocukların askerlerin yanında termal battaniyelere sarılı olarak oturduğu görüldü. Askerlerin su ve yiyecek verdiği çocuklar sağlık durumlarının kontrol edilmesi için Bogota kentindeki bir hastaneye götürüldü.


Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, çocukların hayatta kalma hikayesinin tarihe geçeceğini belirterek “Orman onları kurtardı. Onlar artık ormanın ve aynı zamanda Kolombiya’nın çocukları” dedi.

Kedileri aşı ile kısırlaştırma: Yeni yöntem keşfedildi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.