Kedileri aşı ile kısırlaştırma: Yeni yöntem keşfedildi

Dünyada 600 milyondan fazla evcil kedi olduğu tahmin ediliyor. Bu kedilerin tam yüzde 80’i sokak kedilerinden ya da yabani kedilerden oluşuyor. Kediler arabalar, bulaşıcı hastalıklar ve yırtıcılar ile beraber bir dizi sorunla mücadele ediyor. Kısırlaştırma tedavisi ise evsiz kedilerin popülasyonunu kontrol altına almak için yardımcı oluyor ve barınakların çoğalmasına engel olabiliyor. Yeni bir yönteme göre artık sevimli dostlarımız aşı ile kısırlaştırılabilecek.

Kedileri aşı ile kısırlaştırma

Bilim insanları kedilerin gebelik kontrolü için geliştirdiği yeni yöntem, uzun süreli enjeksiyonlar ile kısırlaştırma konusunda umut veriyor. Yayımlanan makalede anti Müller hormonu (AMH) gen terapisinin sadece bir dozu, evcil kedilerde uzun dönemli gebelik kontrolü sağlıyor. Yöntem, ameliyat ile kısırlaştımaya güvenli ve alternatif bakış açısı sunuyor.

Kedileri aşı ile kısırlaştırma

Dişi memelilerin yumurtalıklarında ve erkeklerin testislerinde üretilen AMH, doğal şekilde oluşan streoid dışı bir hormon. Araştırmacılar AMH seviyelerini belli bir eşiğin ötesine kadar yükseltmenin, yumurtalık foliküllerinin büyümesini baskıladığını keşfetti. Gerçekleşen bu basklıma, yumurtalamayı ve dolayısıyla gebe kalmayı önlüyor.


Makalenin yazarı David Pepin, “Gen terapi vektörünün tek bir enjeksiyonu, kedilerdeki kasların AMH üretmesini ve normalde yumurtalıklarda üretilen AMH’nin genel seviyesinin normalin 100 katına kadar çıkmasını sağlıyor” diyor.

Bilim insanları çalışmada altı dişi kediye iki farklı dozda gen terapisi uyguladı. Üç kedi ise kontrol grubu oldu. Araştırma takımı, dört ay süren iki çiftleşme deneyi içinse dişi kolonisine bir erkek kedisi getirdi. Dişi kediler iki yıldan uzun süre takip edildi ve üreme hormonları, yumurtama döngüleri ile doğurganlık üzerindeki etkisi değerlendirildi.

Olumsuz bir etki görülmedi

Deney sonucunda kontrol grubundaki kedilerin tamamı yavru doğururken, gen terapisi uygulanan kedilerin hiçbiri hamile kalmadı. Östrojen gibi önenmli hormonları engellenmedi ve olumsuz bir etki görülmedi. Artık kediler bir bakıma doğum kontrol hapı kullanabiliyor.


Kaynak: Popular Science

Kedilerin dikkatini çekmenin en iyi yolları belirlendi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.