Kedilerin dikkatini çekmenin en iyi yolları belirlendi

Bilim insanları, kedilerin dikkatini çekmenin en iyi yollarını belirledi. Yeni bir araştırmada bir kedinin sizinle iletişime geçmesini sağlamak için en iyi yaklaşımlara odaklanıldı.

kedilerin dikkatini

Kedilerin dikkatini çekmenin en iyi yolları belirlendi: Üç kedi çağırma tekniğinin denendiği çalışmaya göre, işitsel ve görsel ipuçlarının birleştirildiği bir yöntem, herhangi bir kedinin dikkatini çekme olasılığı en yüksek olan teknik.

Köpeklerin insanlarla etkileşim kurarken onların yüzüne baktığı ve sesli çağrıları dinlediği biliniyor.


Çalışma, Paris Nanterre Üniversitesi’nin Charlotte de Mouzon liderliğindeki araştırma ekibi, kedilerle etkileşim kurarken görmenin mi yoksa sesli ipuçlarının mı daha önemli olduğunu anlamak istedi.

Hakemli bilimsel dergi Animals’ta yayımlanan araştırmada, en az üç yıldır evde yaşayan 18 kedinin (8 dişi ve 10 erkek) üzerinde üç farklı yaklaşım uygulandı.

Bir deneyde kedilere seslenildi ama el işareti gibi herhangi bir hareket yapılmadı. İkinci deneyde onlara doğru işaret edildi ama ses çıkarılmadı. Üçüncü yaklaşımda da hayvanlara hem seslenildi hem de işaret edildi.

En son yapılan kontrol deneyinde ise araştırmacılar hayvanlara ne sesli ne de görsel işaretler verdi. Kediler tamamen görmezden gelindi.

En iyi yöntem hem görsel hem de sesli çağrılar

kedi

Hem görsel hem de sesli ipuçlarının kullanıldığı üçüncü yaklaşımın kedilerin dikkatini en fazla çeken teknik olduğu belirlendi. Araştırmacılar bu bulguyu elde edeceklerini önceden düşünmüştü.

Ancak araştırmacılar bu kedilerle daha önce çok fazla vakit geçirmediği için bu bulgu da kedilerin tanımadığı insanlarla nasıl etkileşime girdiğine dair önemli bilgiler sunuyor.


Öte yandan deneylerde, kedilerin sadece görsel çağrılara, sadece sesin kullanıldığı durumdan daha hızlı tepki verdiği de saptandı. Araştırma ekibi bu bulgu karşısında epey şaşırdı.

Sokak kedilerinde görsel çağrılar daha etkili

De Mouzon, sahiplerinin evcil hayvanlarıyla genelde “kedi taklidiyle” iletişim kurmayı sevdiğini, bu yüzden sokakta veya bir kafede gördükleri kedileri de bu şekilde çağırdığını hatırlattı.

Ancak yeni bulgular, özellikle sokak kedilerinde bu tekniğin işe yaramayabileceğini gösteriyor.

De Mouzon, “Bir kedinin sahibiyle iletişim kurmasıyla tanımadığı bir insanla iletişim kurması aynı şey değil” diye konuştu.

kedilerin

Beklediğiniz sonuçlara ulaşmak güzel. Ancak bazen beklemediğiniz sonuçları görmek de güzel. Çünkü bu sizi düşünmeye ve gerçekte neler olup bittiğine dair yeni hipotezler oluşturmaya itiyor.

Görmezden gelindiklerinde stres oluyorlar

Bir başka ilgi çekici bulgu da, kedilerin tamamen görmezden gelindiğinde kuyruğunu daha fazla sallamasıydı.

Köpekler mutluluktan kuyruklarını sallayabiliyor. Ancak uzmanlara göre kedilerde bu davranış, stres veya rahatsızlığın bir göstergesi.


Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle News

Astroloji: 8 – 14 Mayıs haftalık burç yorumları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.