Transformers gerçek mi oluyor? Şekil değiştiren robot Morphobot

Transformers gerçek mi oluyor? Şekil değiştirerek karada, havada ve suda hareket edebilen robot tasarlandı. İşte karşınızda Caltech’in geliştirdiği Morphobot veya kısa adıyla M4…

transformers Morphobot

Video aşağıda – Caltech’ten bilim insanları, parçalarını gerektiğinde tekerlek, pervane ve bacaklara dönüştürerek kara ve hava dahil farklı alanlarda seyahat edebilen “morphobot” adlı yeni bir robot tasarladı.

ABD’deki Northeastern Üniversitesi’nden Alireza Ramezani’nin de aralarında bulunduğu araştırmacılar, morphobotun uçarak, yuvarlanarak, sürünerek, çömelerek, dengede durarak ve engellerin üstünden atlayarak çevrede gezinmek için şeklini değiştirebildiğini belirtiyor. Bazı hayvanlar, farklı arazilerin üstesinden gelebilmek için uzuvlarını kullanma şeklini ortama uyarlar.


Örneğin denizaslanları, yüzerken de kullandıkları yüzgeçlerle karada da yürür ve mirketler arka ayaklarını çevrelerini gözetlemek için kullanır. Kınalı keklikler de dik yokuşlarda 4 ayak üzerinde yürümek için kanatlarını kullanma şekillerini değiştirir. Benzer şekilde, bu hafta Nature Communications adlı bilimsel dergide tanıtılan morphobot da kuşlar, mirketler ve foklar gibi hayvanların uzuvlarına yeni işlevler yükleme yeteneklerini taklit ederek onlardan esinlenen farklı hareket biçimleri sergiliyor.

6 kg ağırlığındaki robotun, her birinde iki eklem yeri olan 4 bacağı ve bacak bitimlerine sabitlenmiş kanal tipi fanları var. Morphobotun uzunluğu 70 cm, genişliği ve yüksekliği de 35 cm. Bu yeni çalışma, morphobotun fanlarının gerektiğinde bacak, itici pervane ve tekerlek işlevi görecek şekilde biçim değiştirebildiğini gösteriyor.


Robot, engebeli arazide yürümek, dik yamaçları aşmak, büyük engellerin üstünden atlamak, daha yükseğe uçmak ve alçak tavanlı yolların altından geçmek için hareketlerini değiştirme yeteneğini sergiliyor. Araştırmacılar çalışmaya dayanarak gelecekteki mobil robotların, hareket stratejilerini uyarlayarak karmaşık arazilerde gezinmelerini sağlayacak çok işlevli uzuvlarla tasarlanabileceğini söylüyor.

Bu yeni inovasyon, doğal afetlerden sonraki arama ve kurtarma müdahalelerinde, uzay araştırmalarında ve otomatik kargo teslimatında kullanılanlar gibi zorlu ortamlardan geçecek robotların tasarımının daha da geliştirilmesini sağlayabilir. Bilim insanlarına göre elde edilen bulgular, çeşitli ve zorlu arazilerde seyahat edebilecek çok amaçlı uzantılara sahip robotlar tasarlamanın avantajlarını ortaya koyuyor.


Kaynak: New Bioinspired Robot Flies, Rolls, Walks, and More | www.caltech.edu

Japon otomotiv devi, uçan arabalar için düğmeye bastı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.