Louis Vuitton, Paris’te kiracı olduğu ikonik binayı satın aldı

Dünyanın en büyük lüks moda grubu Louis Vuitton Moet Hennesy (LVMH), en önemli markası Louis Vuitton’ın kiracı olarak bulunduğu mağazayı satın aldı.

Louis Vuitton Paris

LVMH, Champs-Elysees 101 numaradaki mağaza için yaptığı ödemeyi henüz açıklamadı. Ancak FashionNetwork.com‘a bilgi veren bir kaynak satın alma bedelinin 770 milyon euro olduğunu söyledi. Bölgede çok aktif olan bir başka ticari gayrimenkul broker’ı ise binanın 900 milyon euro’ya satıldığını iddia etti.

Metrekare başına 95 bin 750 euro

Champs Elysees bulvarı ile George V sokağının kesiştiği olağanüstü bir noktada bulunan bina 9.400 metrekare. Toplam alanın 4.000 metrekaresi ofis, 3.885 metrekaresi mağaza olarak kullanılıyor. Kalan 1.200 metrekarelik alan içinde bir gece kulübü ile arşiv olarak kullanılan bölümler bulunuyor. 770 ve 900 milyon euroluk tahminlere göre LVMH binaya metrekare başına 74.500 euro ile 95 bin 750 euro arasında bir bedel ödedi.


Ünlü bina Gecina adlı bir gayrimenkul şirketine aitti. Benat Ortega tarafından yönetilen şirketin, tamamına yakını Paris‘te bulunan gayrimenkullerinin ekspertiz değeri 20 milyar euro’nun üzerinde.

Şirket sitesinde yer alan bilgilere göre Gecina’nın Paris ve çevresinde 1.4 milyon metrekare ofis alanı, 6 bine yakın dairesi, 18 kampüste toplam 3.300 yatak kapasiteli öğrenci yurtları bulunuyor.

Zaman zaman portföyünde stratejik değişiklikler yaptığı bilinen Gecina, binadan yılda 16.5 milyon euro kira geliri elde ediyordu. Paris genelinde gayrimenkullerin yıllık kira getirisi yüzde 3.5 seviyelerindeyken, Gecina’nın bu binadan yıllık getiri oranı yüzde 2’lerdeydi. Bu bakışla aslında LVMH’nin petronu Bernard Arnault‘nun finansal yatırım açısından doğru bir iş yapmadığı gibi bir görünüm çıksa da Arnault’nun başta Champs Elysee olmak üzere Paris’in en gözde noktalarında bina satın alma iştahı bilinen bir şey.


Louis Vuitton Oteli

LV hotel paris

Arnault, aylar önce Louis Vuitton binasının bitişiğindeki 103 numaralı gayrimenkulü açıklanmayan bir bedelle kiralamıştı. Buraya Louis Vuitton Oteli yapılması planlanıyor. Basına sızan bilgilere göre, şu anda 101 numaradaki Louis Vuitton mağazası 103 numaraya, otelin hemen giriş bölümüne taşınacak. 101 numaraya ise Dior için yeni amiral gemisi mağaza yapılacak.

Arnault son aylarda Paris’in altın üçgeni diye bilinen Avenue Montaigne-Champs Elysees-George V bölgesinde iki bina daha almıştı. Paix sokağındaki mülke ödenen bedel açıklanmazken, François 19 numaradaki mülke 150 milyon euro ödendiği iddia edilmişti.

Arnault’nun rakibi François Henri-Pinault da boş durmuyor. Kering‘in patronu Castiglione sokağındaki 4 bina için 300 milyon euro ödedi. Kering burada büyük bir Gucci mağazası açacak. Avenue de Montaigne’deki eski Kanada Büyükelçiliği binasını da alan Kering, ünlü sokakta Saint Lauren için mega bir mağaza tasarlıyor. Böylece Avenue de Montaigne’de iki rakibin iki büyük markası Dior ve Saint Lauren karşı karşıya binalarda müşteri ağırlayacak.

Dünya lüks sektörünün iki amansız rakibi Arnault ve Pinault’nun sadece son 9 ayda Paris’te gayrimenkul alımı için 2.4 milyar euro harcadıkları tahmin ediliyor.


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

Dünyanın en yaşanabilir ve yaşanmaz şehirleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.