Dünyanın en yaşanabilir ve yaşanmaz şehirleri

The Economist Intelligence Unit, her yıl yayınladığı ‘Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri’ listesinin 2023 versiyonunu paylaştı. Dünyanın en yaşanabilir şehri, son 5 yılda dördüncü kez Viyana oldu.

Dünyanın en yaşanabilir

The Economist Intelligence Unit tarafından her yıl yayınlanan ‘Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri’ listesi, geçtiğimiz gün 2023 yılı için güncellendi.

2021 yılında koronavirüsün etkisiyle Avrupa şehirlerinin büyük bir düşüş yaşadığı liste, 2022 sürümünde Avrupa ve ve özellikle Kuzey Amerika ağırlığını yeniden geri getirdi. Tablo, bu yıl Avustralya baskınlığını hissettiriyor.


The Economist Intelligence Unit‘in paylaştığı listeye göre dünyanın en yaşanabilir şehirleri, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da yer alıyor. En yaşanabilir şehirler listesinin başında ise Avusturya’nın başkenti Viyana yer alıyor.


Viyana, son beş yılda dördüncü kez listenin en tepesine yerleşmeyi başardı. En yaşanmaz şehirler listesineyse Kiev eklendi.

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri ve aldığı puan:

  1. Viyana, Avusturya (98,4)
  2. Kopenhag, Danimarka (98)
  3. Melbourne, Avustralya (97,7)
  4. Sydney, Avustralya (97,4)
  5. Vancouver, Kanada (97,3)
  6. Zürih, İsviçre (97,1)
  7. Calgary, Kanada (96,8)
  8. Cenevre, İsviçre (96,8)
  9. Toronto, Kanada (96,5)
  10. Osaka, Japonya (96) – Auckland, Yeni Zelanda (96)

Dünyanın en ‘yaşanmaz’ şehirleri ve aldığı puan:

  1. Douala, Kamerun (46,4)
  2. Kiev, Ukrayna (44)
  3. Harare, Zimbabwe (43,8)
  4. Dhaka, Bangladeş (43,8)
  5. Port Moresby, Papua Yeni Gine (43,4)
  6. Karaçi, Pakistan (32,5)
  7. Lagos, Nijerya (42,2)
  8. Cezayir, Cezayir (42)
  9. Trablus, Libya (40,1)
  10. Kudüs, İsrail (30,7)

Emekli olunca yaşanacak en iyi şehirler: Türkiye’den de bir şehir var!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.