Sahile vuran balinanın içinden 500 bin euro değerinde ‘yüzen altın′ çıktı

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nın en büyük 5. adası La Palma’nın sahiline vuran balinayı inceleyen ekipler, hayvanın içinde “yüzen altın” olarak da bilinen ambergris maddesini buldu.

ispermeçet balinanın

La Palma Üniversitesi’ne bağlı Hayvan Sağlığı ve Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Başkanı Antonio Fernández ve ekibi, 21 Mayıs’ta kıyıya vuran balığın ölüm nedenini tespit etmek için başlattıkları otopsi çalışmasını tamamladı.

Fernández, ispermeçet balinasının sindirim sistemi rahatsızlığı nedeniyle ölmüş olabileceğini düşünerek, hayvanın bağırsaklarını açtıklarını söyledi.


Araştırmacı, bağırsağın bir bölümünde oluşmuş kütleyle karşılaştıklarında şoke olduklarını belirterek, “Buradan yaklaşık 50-60 santimetre çapında ve 9,5 kilogram ağırlığında bir taş çıkardım” dedi.

Yapılan incelemelerde, taşın değerinin 500 bin euro civarında olduğu belirtildi.

amber balina

Ambergris, her 100 ispermeçet balinasından birinin sindirim sisteminde doğal şekilde oluşuyor. Balinanın yediği diğer deniz canlılarının kalıntılarının bağırsakta birikmesiyle şekillenen bu madde, özellikle kozmetik ve parfüm sektöründe epey değerli.

Genelde ispermeçet balinalarının dışkılayarak denize bıraktığı ambergris, bazen de vücut dışına atılamayaınca balinanın iç organlarına zarar vererek ölümüne neden olabiliyor.

Hayvan Sağlığı ve Gıda Güvenliği Enstitüsü ise ender bulunan bu taşlaşmış maddeyi satmayı planlıyor. Enstitü, gelirlerin La Palma’da 2021’de yaşanan ve 800 milyon euro zarara yol açan depremden etkilenenlere bağışlanmasını istiyor.

Ambergris nedir?

ambergis

Amber, kehribar yağı, gri kehribar veya ambergis, ispermeçet balinalarının sindirim sisteminde üretilen katı, mumsu, donuk gri veya siyahımsı renkte yanıcı bir maddedir. Taze üretilmiş ambergris deniz, dışkı kokusuna sahiptir.

Akamber olarak bilinen ambergris, genellikle ölü balinalardan elde ediliyor. Balinaların karnında bulunan akamber isimli madde, genellikle kilolarca bulunuyor. Parfüm yapımında ise önemli hammaddeler arasında yer alıyor. 10-15 kilogram ağırlığındaki akamber maddesi 100 bin dolar civarında alıcı buluyor.


Akamber, parfümcüler tarafından kokunun çok daha uzun süre dayanmasını sağlayan bir sabitleyici olarak oldukça değerlidir.

Balina tarafından yutulan adam yaşadıklarını anlattı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.