Beslenme listesi hazırlayan yapay zekadan ölümcül tarif!

Beslenme listesi hazırlayan yapay zeka, akşam yemeğinde ölümcül bir zehir önerdi. Yeni Zelanda’da Pak’n Save Savey adlı bir süpermarket, kendi adını verdiği yapay zeka botu kullanarak müşterilerine yemek ve tarif önerileri sunmaya başladı.

yapay zekadan ölümcül tarif

Ancak kullanıcılar, yapay zekanın bir dizi zehirli ve ölümcül tarif ve yiyecek önerilerinde bulunduğunu öne sürdü.

Pak’n Save, müşterilerinin yemek artıklarını yeniden değerlendirmesi veya buzdolabındaki malzemeleri daha iyi kullanabilmesi için yaratıcı tarifler önermesi amacıyla tasarlandı.


Öte yandan bot, kısa süre içinde eldeki mutfak malzemelerinin dışındaki ögelerin kullanıldığı tarifler de önermeye başladı. Üstelik bu malzemelerin bir kısmı tamamen ölümcül, zehirli malzemelerdi.

Guardian’ın haberine göre bot, “Oreo ve sebzeleri tavada kızartma” gibi kulağa tuhaf gelen tarifler ortaya atar oldu.

Çamaşır suyu eklenmiş pirinç

Botu denemeye devam eden kullanıcılar, çok daha korkunç tarifler gördü.

Örneğin Yeni Zelandalı siyaset yorumcusu Liam Heir, Twitter’da botun önerdiği “aromatik su karışımı” adlı bir tarifi paylaştı.

Tarif çamaşır suyu, amonyak ve sudan oluşan son derece zehirli bir sıvı oluşturuyor.

Yapay zekanın önerdiği bir yemek tarifi de “şaşırtıcı mutfak macerası” diye niteleniyor. Bu tarif, çamaşır suyu eklenmiş pirinçten oluşuyor.

Gizemli et yahnisi

Kullanıcılardan bir diğeriyse bottan patates, havuç, soğan ve insan eti malzemelerinden tarif oluşturmasını tavsiye etti. Bunun sonucunda botun kullanıcıya “gizemli bir et yahnisi” tarifi sunduğu görüldü.

Botun tarifinde 500 gram insan etinin yeterli olacağı yazıyordu.

Pak’n Save’den gelen açıklamadaysa botun kötü niyetle kullanıldığı savunuldu:

Küçük bir azınlığın aracı uygunsuz şekilde ve amacı dışında kullanmaya çalıştığını görmek, bizi hayal kırıklığına uğrattı.


Kaynak: Independent Türkçe, Futurism, NZ Herald – Derleyen: Çağla Üren

Astroloji: 14 – 20 Ağustos haftalık burç yorumları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.