İtalya’da gece kulübünden alkollü çıkanlara ücretsiz taksi

İtalya’da hükümetin, alkollü araç kullanımı yüzünden yaşanan trafik kazalarını önlemek için gece kulüplerinden çıkan aşırı alkollü kişilere ücretsiz taksi sağlama projesi tartışmalarla başladı.

italya gece kulübü

Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Matteo Salvini’nin önayak olduğu projeyle, gece kulüplerinden çıkanlara alkol testi yapılması ve araç kullanma sınırını aşmış olanlara ücretsiz taksi ve servis sağlanması öngörülüyor.

Alkollülere ücretsiz taksi uygulaması, geçen hafta sonunda altı gece kulübünde denenmeye başlandı.


Deneme sürecinin Eylül ortasına kadar devam etmesi, ardından da elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve projenin geleceğinin belirlenmesi planlanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı ücretsiz taksi ve servis kararını, sosyal medya ünlüleri ve içerik üreticileriyle yapılan toplantı sonrası aldı.

Deneme aşaması için sınırlı sayıda eğlence mekanı ile bakanlık arasında bir ön anlaşma imzalandı.

Bakan Matteo Salvini “yol güvenliği” başlığı altında geliştirilen projeyi geçen hafta, “Fazla içenlere ücretsiz taksi ve servis araçları: Yollardaki riskleri ve trajedileri önlemeyi amaçlayan somut bir girişim” diye duyurdu.

Ancak proje geniş bir kesim tarafından eleştiri ve şaşkınlıkla karşılandı.

Projeyi tuhaf ve hatalı bir kamu harcaması olarak yorumlayanların yanı sıra, gençlerin ücretsiz taksi hakkından faydalanmak için daha fazla içmeye teşvik edileceği endişesini dile getirenler de var.

Alkolizmle mücadele kuruluşu Acat, uygulamanın gençlere muğlak bir mesaj verebileceği, içki tüketimlerini kısıtlama ihtiyacını ortadan kaldırabileceği uyarısı yaptı.

Dernek, tam tersine gençlere daha az alkol almaları karşılığında teşvikler sunulması gerektiğini savundu.

roma italya

Sosyal medyada da proje “absürt”, “sürreal”, “aptallık” gibi ifadelerle eleştirildi.

En çok etkileşim alan paylaşımlardan biri de “Yaşlıysan ve doktordan eve dönmen gerekiyorsa taksi ücretini sen ödersin; gençsen, sarhoşsan ve diskodan eve dönmen gerekiyorsa devlet öder. Burası yaşlıların değil, sarhoş gençlerin ülkesi” şeklindeki mesaj oldu.


Ekonomi ve kamu yönetimi uzmanı akademisyen Michele Boldrin de Salvini’nin projeyi tanıttığı mesajını, “Başkalarının parasıyla diskolar, taksiciler ve genç alkolizmi nasıl mı finanse edilir? İşte böyle” diyerek paylaştı.

Bir sosyal medya kullanıcısı da “Daha aptalca bir şey düşünülemezdi. Sorumlu davrananları dolaylı olarak cezalandıran bir karar… İtalya, “kurnazlık”, adaletsizlik ve ahlaksızlığın kazanan değerler olmaya devam ettiği bir ülke’’ diye tepki gösterdi.

alkollü bedava taksi

‘Bedava taksi yoktur’

Öte yandan ülkede, özellikle büyük ve turistik şehirlerde tren istasyonları gibi alanlarda taksi bulmanın güçlüğü ve taksi lisanslarıyla ilgili sözleşmelere yeni düzenlemeler yapılması son haftalarda gündemde.

Buradan hareketle, alkollü kişilere ücretsiz taksi sağlama projesini gerçekçi bulmayanlar da var. Bu yöndeki bir eleştiri de ‘’Bu çılgınlık. Pratikte 1: Turistler taksi bulamıyor ama sarhoşlar – belki – bulabilecek. 2: Benim vergilerim sarhoşlara özel hizmet için kullanılacak’’ şeklinde oldu.

Muhalefetteki Daha Fazla Avrupa partisinden milletvekili Benedetto Della Vedova da ‘’Bedava taksi diye bir şey yoktur’’ dedi ve ekledi:

“Bu, taksiler ve diskolar arasında bir anlaşmaysa sorun değil; ama vergi mükelleflerinin parası söz konusuysa, İtalya’daki diskoteklerin ve buralara gidenlerin sayısı göz önüne alındığında bu sürdürülemez bir saçmalık olacaktır.”

Salvini ise hafta sonunda kuzeydeki Jesolo kentinde bir kulüpte başlatılan uygulamanın başarılı olduğu yönündeki bir haberi dün sosyal medyada paylaştı.

Eleştirilere yanıt vermeyen Bakan, “Kaza önleyici ücretsiz taksiler başlıyor. Gençler onaylıyor: ‘Bu doğru ve güvenli bir girişim çünkü trafik kazası riskini azaltıyor’. Önlenen her olası kaza ve kurtarılan her hayat bir kazançtır” diye yazdı.

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre 2022’de ülke çapında 165 binden fazla trafik kazasında 3 bin 159 kişi hayatını kaybetti, 223 bin kişi de yaralandı.


Kaynak: BBC Türkçe

Rus turistler neden azaldı? Türkiye tatilinde fiyat artışının sebepleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.