Refleksoloji nedir? Tedavisi nasıl etki eder?

Basit, güvenli, etkili bir geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yaklaşımı olan Refleksoloji ile ilgili neler biliyorsunuz? Kulak, el ve ayaklarınıza yaptıracağınız refleksolojiyle yaşam kalitenizi artırabileceğinizi biliyor musunuz?

Refleksoloji

Liv Hospital, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Aynur Metin Terzibaşıoğlu‘na Refleksoloji ve etkilerini sorduk.

Refleksoloji nedir?

El ve ayaklarda bulunan, bununla birlikte vücudun tüm sistemlerine karşılık gelen belirli refleks noktalarına, el ve parmaklarla basınç tekniği kullanarak uygulanan bir tamamlayıcı tedavi yöntemidir.

El, ayak tabanı ve kulaklarda vücudun tüm bölümleri, organ ve bezleriyle ilgili yönlendirici refleks alanların mevcudiyeti prensibine dayanmaktadır. Bu refleks alanlara herhangi bir cihaz, malzeme, krem, losyon kullanmadan sadece el ve parmaklarla basınç uygulanarak yapılan bütüncül bir tedavi yöntemidir. Vücudun belirli bölgelerine basınç uygulandığında vücudumuzun daha uzak bölgeleri etkilenmektedir. Refleksoloji için; basit, güvenli, etkili bir geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yaklaşımıdır diyebiliriz.


Tedavisi nasıl etki eder?

Refleksoloji, vücudumuzdaki organların ayağın belirli alanlarına yansımaları olduğu temeline dayanmaktadır. Bu yönüyle akupunktur ile benzerlik göstermektedir. Uygulama yapılan alanın bağlantılı olduğu organlarda ve vücut bölgelerinde, kutano-visseral yollar aracılığıyla çeşitli reaksiyonlar oluşmaktadır. Bu reaksiyonlar bedenin tekrar denge haline dönmesine yönelik yanıtları içerir. Vücudun kendi kendini tamir mekanizmalarını ve böylelikle doğal iyileşme sürecini de harekete geçirir.

Uygulandığında vücutta ne gibi değişiklikler olur?

Refleksoloji uygulaması ile ilgili bölgelerde kan dolaşımı artar. Böylece hücrelere besin maddeleri ve oksijen taşınması kolaylaşır. Yine lenfatik dolaşımın artmasıyla hücrelerde ve bağ dokusunda birikmiş toksinler ve atık maddeler uzaklaştırılır.

Refleksoloji hangi hastalarda uygulanır?

Fibromiyalji, romatolojik hastalıklar, boyun, sırt, bel ağrıları gibi her türlü kas iskelet sistemi hastalıkları, anksiyete, astım, kardiyovasküler sorunlar, diyabet, baş ağrısı, migren ve sinüzit, premenstruel sendrom gibi rahatsızlıklarda diğer tedavileri tamamlamak için kullanılır.


Refleksolojinin faydaları nelerdir?

 • Anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olur,
 • Ağrı ve acı hissini azaltır,
 • Endorfin üretimini artırarak vücudun rahatlamasını sağlar,
 • Ruhsal ya da fiziksel nedenlere bağlı uykusuzluk ve yorgunluğu azaltır,
 • Kronik ya da kronik olmayan hastalıklarda uygulanan tedaviyi destekler,
 • Detoks etkisi yapan lenf dolaşımını hızlandırır,
 • Kan dolaşımını düzenler,
 • Kan basıncını düzenler,
 • Vücut sağlığı için faydalı hormonları arttırır,
 • Vücudu hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemini uyarır,
 • Dolaşım, boşaltım, sinir ve dolaşım sistemini uyarır,
 • Vücutta bulunan toksinleri azaltır,
 • Migren ve baş ağrılarının şiddetini azaltır,
 • Zihinsel fonksiyonları uyararak konsantrasyonu artırır,
 • Eklem hareketliliğini artırır,
 • Adet öncesi semptomları ve adet sancılarını azaltır.

refleksoloji ayak masajı

Hangi bölgelere uygulanabilir?

Kulak, el ve ayaklarınıza refleksolojiyi yaptırabilirsiniz. Ayaklardaki organ yansıma noktaları daha geniştir ve lokalizasyonu daha kolaydır. Yine ayaklarımız ellerimize göre daha hassastır. Bu nedenle pratikte refleksoloji tedavilerinde daha çok ayak uygulamalarını tercih ediyoruz.

Tedavi öncesi nelere dikkat etmeli?

 • Dinlenmiş olmaya özen gösterin
 • Aç veya fazla tok olmamaya dikkat edin
 • Yoğun alkol ve sigara alımından sonra uygulanamayacağını unutmayın

Tedavi ne kadar sürer?

İlk seans bir saat, diğer seanslar ise 30-50 dakika arasında olmalıdır.

Kaç kez yapılmalı?

Haftada 1-2 seans olmak üzere toplam 8-12 seans arası yapılabilir. Kronik hastalıklarda düzeni bozmamak adına ayda bir seans öneriyoruz.

Refleksoloji:

 • Ağrı düzeylerini azaltarak hastaların yaşam kalitelerini arttırır.
 • Refleksoloji Multiple Skleroz ve Serebral palsi gibi rahatsızlıklarda spastisiteyi azaltmada etkin bir tedavi yöntemidir.
 • Uygulama kolaylığı, girişimsel bir yöntem olmaması ve yardımcı cihaz gerektirmemesi avantajları arasındadır.
 • Refleksoloji tedavisi çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında güvenle uygulanabilecek, etkin bir tedavi yöntemidir.

Kaynak: The effect of reflexology upon spasticity and function among children with cerebral palsy who received physiotherapy: Three group randomised trial – PubMed (nih.gov)

Ayakta şişlik belirtisi varsa dikkat!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.