Göğüs cerrahisinde robotik yöntemin avantajları nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son dönemlerde yapılan çoğu ameliyatlarda adını duyduğumuz Da Vinci robotik cerrahi yöntemi; göğüs cerrahisi uzmanları tarafından da sıklıkla tercih edilebiliyor.

robotik cerrahi

Başta akciğer kanseri olmak üzere, iyi huylu tümörler, kistler, yemek borusu ameliyatları, mediasten kitle ve kistlerinin çıkarılması gibi çoğu ameliyatlarda robotik yöntem rahatlıkla kullanılıyor.

Hastaya ve hekime sağladığı konfor ile adından söz ettiren robotik cerrahi yöntemi; hastanede kalış süresi, günlük yaşama daha hızlı dönüş, estetik kaygılar, kanama ve komplikasyon gelişme riskinin azlığı gibi birden fazla avantajı da beraberinde sunuyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Akkuş, göğüs cerrahisi ameliyatlarında robotik yöntemin avantajları hakkında bilgi verdi.


3 küçük kesi ile işlem yapılıyor

Robotik cerrahi yöntemden kısaca bahsetmek gerekirse; bir robot, bir konsol ve bir kuleden oluşan teknolojik sistem ile hastanın ameliyatının kapalı (minimal invaziv) olarak yapılmasıdır. Hastanın vücuduna 3 adet 1-1,5 cm genişliğinde delikler açılarak yapılacak ameliyata göre robot konumlandırılır. Bu kollardan bir tanesi kamera portu, bir tanesi tutucu, diğeri de hem yakacak hem de diseksiyon yapacak özel bir kol olarak kullanılmaktadır. Hekim konsol üzerinden robota komut vererek hasta başındaki hekim ile birlikte koordineli şekilde ameliyatı sürdürmektedir. İşlem sırasında robot kolları yardımı ile gereken cerrahi içeride kapalı olarak gerçekleştirilir.

İyi huylu tümörler için de kullanılıyor

Göğüs cerrahisi ameliyatlarının büyük bir bölümünde kullanılabilen robotik cerrahi yöntemi, en sık olarak akciğer kanseri başta olmak üzere akciğerdeki iyi huylu tümörler, kistler, amfizem cerrahisi, her iki akciğerlerin arasında (mediasten bölgesinde) olan tümör ve kistler, kalp zarındaki kist, tümör gibi hastalıkları, el terlemesi, diyafram kasının fıtık ve tamirleri, yemek borusu hastalık ve kanserleri, torasik outlet sendromu gibi göğüs duvarı hastalıkları ve tümörleri olan hastalarda sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Pek çok avantaj sunuyor

Robotik cerrahi yönteminde göğüse açılan deliklerden biri ile bu alandan yerleştirilen kameranın büyütme özelliği sayesinde 3 boyutlu ve çok net bir görüntü elde edilebilmektedir. Kameranın özellikleri sayesinde doğal göz ile alınan görüntüden daha iyi bir görüş açısı sağlaması mümkündür.

Robotun göğüs içinde çalışan kollarının küçük ve hassas manevra kabiliyeti sayesinde çok daha mikro bir cerrahi uygulanmakta ve kanama miktarı oldukça düşebilmektedir.


Örneğin; akciğer kanseri ameliyatında lenf nodlarının tamamen çıkarılması hayati önem taşımaktadır. Derin ve dar alanlarda yer alan lenf nodlarının tam çıkarılma işlemi; diğer klasik yöntemlerle oldukça güç iken, robotun kamerası ile yakından görme ve hassas küçük aletlerin dar alana girip rahat çalışması sayesinde işlem başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Böylelikle günümüzde teknolojik cihazların kullanımı ile operasyon sırasında komplikasyon gelişme ihtimali oldukça düşüktür. Klasik yöntemlere kıyasla robotik cerrahi, büyük ameliyat izleri yerine minik delikler ile estetik bir görünüm de sağlamaktadır.

Hızlı iyileşme imkanı

Robotik cerrahi yönteminin sunduğu ayrıcalıklar arasında operasyonda daha az kanama ve hava kaçağı (akciğerin kesilip dikilen yerlerinden hava gelişi) durumu gözlemlenmektedir. İşlem sonrasında hastalarda çok daha az ağrı hissi yaşanabilmektedir. Bu durum çok daha dikkatli ve hassas çalışıldığından kaynaklanmaktadır. Bütün bunların sonucu olarak daha az doku travması nedeniyle hastanın yoğun bakım ihtiyacı azalmakta ve hızlı iyileşme sağlanmaktadır.

Ameliyat sonrasında nefes alıp verme ve öksürme kolaylığı

Göğüs cerrahisi ameliyatlarında kullanılan klasik açık cerrahide, bölgeye 10-20 cm arasında cilt kesisi yapılarak göğüs kasları ve kaburgalar arası kaslar kesilmektedir. Ardından mekanik bir alet (ekartör) konularak kaburgalar gerdirilerek açılmakta ve bu açıklıktan ameliyat yapılmaktadır. Robotik cerrahide 1-1,5 cm olan 3-4 adet delikten kapalı olarak işlem gerçekleşmekte, kaburgaların altından açılan da küçük kesi ile lezyon çıkarılmaktadır.


Robotik cerrahide; geniş cilt kesisi, göğüs kaslarının kesilmesi ve tekrar dikilmesi, kaburgaların açılması ve tekrar birbirlerine iplerle yaklaştırılarak kapatılması işlemleri olmadığı için hem hastaya hem de hekime büyük konfor sunmaktadır. Bu konfor daha az ağrının yanı sıra hastanın derin nefes alıp verme ve öksürme egzersizlerini daha kolay yapmasını sağlayarak çabuk iyileşmesine imkan tanımaktadır.

Cerrah robot, yapılması imkansız olan bir ameliyatı başardı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.