NASA uzay aracı Parker, Güneş patlamasının içinden geçti!

NASA’nın uzay aracı Parker Solar Probe (Parker Güneş Sondası) Güneş’ten gelen muazzam bir patlamanın içinden uçarak geçti ve patlamadan sağ kurtuldu.

parker güneş patlaması

Bilim insanları kısa bir süre önce koronal kütle atımı ya da CME olarak adlandırılan ve bir süper sıcak gaz (plazma) kütlesinin püskürmesi anlamına gelen Güneş olayının eşine az rastlanır görüntülerini paylaştı.

NASA, olayın Eylül 2022’de meydana geldiğini ve “şimdiye kadar kaydedilen en güçlü koronal kütle atımlarından (CME) biri olduğunu” açıkladı. Neyse ki sağlam bir ısı kalkanıyla donatılan Parker bu tür yoğun patlamalara dayanacak şekilde tasarlanmış; çünkü görevi Güneş’in hareketlerini yakından incelemek.


Güneş sondasının bilimsel paydaşlarından biri olan Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından yayınlanan görüntülerde gördüklerimiz şöyle:

  • Çekimde Güneş’in kendisi görünmüyor ama yıldızımızın konumu ekranın solunda.
  • 14. saniyede, soldan sağa doğru fırlayan CME görünür bir hâle geliyor. Sonra BAM!
  • Daha sonra sonda patlamanın içinden geçiyor ve videonun sonunda dışarı çıkıyor.

Bu hiç de küçük bir başarı değil. Johns Hopkins laboratuvarı, “Parker, CME’yi gözlemleyerek yaklaşık iki gün geçirdi ve güçlü bir güneş patlamasının içinden geçen ilk uzay aracı oldu” açıklamasını yaptı.

parker solar probe

Bilim insanları, Güneş yüzeyinden gelen enerji patlamaları gibi uzay havası olaylarını daha iyi kavramak için Parker Güneş Sondası’nın gözlemlerini diğer uzay araçları ve teleskoplarla birlikte kullanıyor. Örneğin NASA, CME’lerin ‘uyduları tehlikeye atabileceğini, iletişim ve navigasyon teknolojilerini bozabileceğini ve hatta Dünya’daki elektrik şebekelerini devre dışı bırakabileceğini’ belirtiyor.


1989’da meydana gelen güçlü bir CME, Kanada’nın Québec kentinde milyonlarca kişinin elektriğinin kesilmesine neden olmuştu. CME o yıl 12 Mart’ta Dünya’nın manyetik alanına çarptı ve ardından NASA astronomu Sten Odenwald şöyle yazdı:

“13 Mart saat 02:44’ten hemen sonra, akımlar Québec’in elektrik şebekesinde zafiyet yarattı. İki dakikadan kısa bir süre içinde tüm Québec elektrik şebekesi devre dışı kaldı. Bunu takip eden 12 saatlik kesinti sırasında milyonlarca insan kendini aniden karanlık ofis binalarında, yeraltı yaya tünellerinde ve öylece kalakalan asansörlerde buldu.”

Parker’ın görevi devam ediyor: 2024 yılında, kalkanlı uzay aracı Güneş’in 6,5 milyon km yakınına geldiğinde saatte 430 bin km hıza ulaşacak.


Önümüzdeki yıllarda Parker Güneş Sondası’ndan elde edilecek gözlemler, araştırmacıların Güneş’ten gelen güçlü bir püskürmenin Dünya’yı nereden vurabileceğini daha iyi tahmin etmesine yardımcı olabilir; bir ülkenin veya bölgenin (örneğin, elektrik şebekesini geçici olarak kapatarak) daha iyi hazırlanmasına olanak sağlayabilir.

Güneş patlaması, kuyruklu yıldızın kuyruğunu parçaladı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.