Grip ile alerji arasındaki farkı gösteren işaretler nelerdir?

Grip ile alerji arasındaki farkı gösteren belirtiler neler? Mevsim itibariyle hastalıklar da artış gösteriyor. Kimileri hapşırıyor, öksürüyor, kimileri ateşler içinde evde yatıyor. Peki ama gerçekten grip mi, yoksa alerjik bir atak mı? Hastalığa doğru teşhis konuyor mu?

Grip ile alerji farkı


Özellikle alerjik belirtilerinin soğuk algınlığı ile karıştırıldığını ve bu nedenle de tedavide gecikme olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mahir İğde grip ve alerji arasındaki farkları anlattı.

Grip ise:

 1. Yüksek ateş: Grip genellikle yüksek ateşle başlar, alerji genellikle ateşe neden olmaz.
 2. Hızlı başlangıç: Grip belirtileri ani ve hızlı bir şekilde başlar, genellikle birkaç saat içinde şiddetlenir.
 3. Kas ağrıları: Grip sırasında kas ağrıları ve vücut ağrıları yaygındır. Alerjide bu tür ağrılar genellikle yoktur.
 4. Halsizlik ve yorgunluk: Grip, ciddi halsizlik ve yorgunluk hissi ile ilişkilendirilir.
 5. Baş ağrısı: Şiddetli baş ağrıları grip belirtilerine eşlik edebilir, alerjide ise bu tip baş ağrıları pek görülmez.
 6. Öksürük ve boğaz ağrısı: Grip, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu belirtileriyle ilişkilendirilebilir.
 7. Burun akıntısı ve tıkanıklık: Grip, burun akıntısı ve tıkanıklığına yol açabilir, ancak genellikle bu belirtiler daha hafif ve yoğunluğu azdır.

Alerji ise:

 1. Alerjen maruziyeti: Alerji semptomları, bir alerjenle temas sonucu ortaya çıkar. Örneğin, polen alerjisi mevsimsel olarak belirir.
 2. Kaşıntı: Alerji, kaşıntıya, özellikle gözlerde, burunda ve boğazda kaşıntıya neden olabilir.
 3. Sık tıkanıklık: Alerjiler sık burun tıkanıklığına ve burun akıntısına yol açar.
 4. Göz sulanması ve kızarıklık: Alerjiler sık göz sulanması ve kızarıklığına neden olur.
 5. Öksürük: Alerjik öksürük genellikle kuru ve tahriş edici olabilir.
 6. Alerji sezonları: Alerji semptomları belirli mevsimlerde veya belirli alerjenlere maruz kaldığınızda belirir.
 7. Cilt belirtileri: Alerjiler bazen ciltte döküntülere, kuruluğa veya kaşıntıya yol açabilir.
 8. Ateş yokluğu: Alerjiler genellikle ateşe neden olmazlar. Ateş grip gibi viral enfeksiyonların bir belirtisi olabilir.

Göz nezlesi nedir? Belirtileri neler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.