Yaz sonrası araba temizliği nasıl yapılmalı?

Yazın kimi zaman uzun yollarda da sıkça kullandığımız arabaların temizliği, aracın genel görünümünü ve performansını korumak için oldukça önemli bir nokta olarak öne çıkıyor.

araba temizliği

Yaz aylarında otomobiliniz, güneş ışınları, toz, böcekler, kuş pislikleri ve diğer hava koşullarına çok fazla maruz kalabiliyor. Bu faktörler zamanla otomobilin dış yüzeyine zarar verip boya ve vernik tabakasını solması, okside olması ve çürüme riskini de artırabiliyor. Yine yazın güneş ışınları ve sıcak hava, otomobilin iç yüzeylerini ve malzemelerini etkileyebiliyor. Peki yaz sonrası araba temizliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Doğrudan güneş ışığına maruz kalan plastik, deri ve diğer iç yüzeyler solma ve çatlama ile karşı karşıya kalabiliyor. Siz de düzenli iç ve dış temizlik ve koruyucu ürünler kullanarak bu etkileri en aza indirebilirsiniz. Generali Sigorta, yaz ayları sonrasında otomobillerin nasıl temizlenmesi gerektiğine dair bilgileri derledi.


Dış Yüzey Temizliği

Otomobilinizin dış temizliği birçok alanda onu korumanıza ve estetik görünümüne de katkı sağlayacaktır. Hortum veya su püskürtücü ile otomobilin üzerindeki büyük kir ve toz parçacıklarını yıkayarak çıkarabilirsiniz. Bu adım, çizik olasılığını azaltmak için önemlidir. Kullandığınız şampuan ya da benzer temizlik malzemelerinin otomobil yüzeyine zarar vermeyeceğine emin olmalısınız.

Mikrofiber yıkama eldiveni veya bir süngerle şampuanlı suyu otomobilin yüzeyine uygulayabilirsiniz. Üstten aşağıya doğru hareket etmeyi unutmayın. Dış yıkama sırasında kapı kenarları, jantlar, lastikler, çamurluk içleri vb. alanları da ihmal etmeyin. Böcek kalıntıları, kuş pislikleri gibi lekeleri dikkatlice temizlemek için daha fazla çaba göstermelisiniz.

Cam Temizliği

Cam temizleyici sprey veya sıradan su içeren bir sprey şişesi kullanarak cam yüzeyleri de temizlemek gerekecektir. Bunun için cam temizleyici spreyi camın yüzeyine uygulamalı ve temiz bir mikrofiber bezle hafifçe silmelisiniz. Dairesel hareketler yerine yatay veya dikey hareketlerle temizlemek çizik riskini azaltacaktır. Yine cam yüzeylerini kurulamak için temiz bir mikrofiber bez kullanmanız daha uygun olacaktır.


Araba iç temizliği

Yaz ayları boyunca aracınızın içi de en az dışı kadar kirlenecek ve temizlenmezse uzun vadede yıpranacaktır. Bunun için iç mekanın tozunu almak için elektrikli süpürge veya özel bir otomobil iç temizleme fırçası kullanarak işe başlayabilirsiniz. Bazı profesyonel otomobil temizlik şirketleri, buharlı temizlik uygulaması yaparak klimaları da temizliyor.

Koltuk araları, konsol, havalandırma ızgaraları gibi detayları temizlemek için ince uçlu fırçalar veya kompresörlü hava püskürtme cihazları kullanabilirsiniz. Kumaş koltukları ve döşemeleri temizlemek için otomobil döşeme temizleyicisi veya hafif sabunlu su kullanmalısınız. Deri yüzeyleri temizlemek için üretici tarafından önerilen deri temizleyici ve koruyucu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Lastikler ve Tekerlekler

Tekerlekler doğal olarak en çok ve çabuk kirlenen ve temizlenmediği, bakım yapılmadığı takdirde sürüş sırasında tehlikeli de olabilecek noktalardandır. Bunun için tekerleklerdeki fren tozu ve kirleri çıkarmak için tekerlek temizleyici veya özel bir jant temizleyici kullanabilirsiniz. Temizleyiciyi tekerleklere püskürtebilir, birkaç dakika beklemelisiniz ve sonra yumuşak bir fırça veya süngerle temizlemelisiniz. Durulama ve kurulama işlemini de unutmayın.

İç Aksesuarlar ve Detaylar

Koltuk kılıfları, minderler, paspaslar gibi iç aksesuarları üretici önerilerine uygun şekilde temizlemeyi de ihmal etmeyin. Metal yüzeyleri (örneğin jant kapakları, egzoz çıkışları) parlatmak için metal cilası kullanabilirsiniz. Plastik ve lastik yüzeyleri korumak için UV koruma sağlayan ürünleri tercih edebilirsiniz.


Yukarıdaki adımları dikkatlice takip ederek, otomobilinizi yaz sonrası temiz, parlak ve korunmuş bir şekilde tutabilirsiniz. Unutmayın ki her zaman otomobilinizin üretici önerilerini göz önünde bulundurmalısınız ve nazik malzemeler ve teknikler kullanarak yüzeyleri korumalısınız.

Uzun süredir çalışmayan araba bakımı nasıl yapılır?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.