Agar agar nedir? Agar agar tozu ne işe yarar, faydaları neler?

Agar agar tozu

Vejetaryen ve veganlar için iyi bir tercih olan agar agar tozu, bitkisel kaynaklı bir kıvam vericidir. Agar agar tozu ya da kısa ismi ile agar tozu, nerelerde ve nasıl kullanılır? Agar agar tozunun faydaları nelerdir?

Bitkisel jelatin olarak da bilinen agar agar tozu kabartma tozu gibi ufak ufak kristaller şeklindedir. Yiyeceklerde ya da tariflerde kıvamın daha koyu olması için kullanılan bir maddedir.

Agar agar tozu içeriği nedir, ne işe yarar?

Jölelerin ana maddelerinden biri olan agar agar tozu bitkiseldir ve çeşitli türdeki deniz yosunlarından üretilir. Agar agar tozunun domuz jelatini ile ilgili herhangi bir bağının olmadığını da bilmek gerekir. Yüksek miktarlarda satıldıkları için genellikle kabartma tozu gibi küçük paketlerde değil daha büyük şekilde satılırlar.


Kıvamı tam olarak tutan tatlıların hazırlık aşamasında kullanılan agar agar tozu diş doktorları tarafından kalıp çıkarma esnasında da kullanılır. Fiyatı çok pahalı olmadığından birçok kişi agar agar tozunu kullanabilir. Yemekten önce alınması halinde şişkinliği artırdığından daha az yemek yemeyi sağlar.

agar agar Faydaları nelerdir?

Gıda sektöründe genellikle jelatinin yerine kullanılan bitkisel bir alternatif olarak karşımıza çıkar. Bitkisel bir jelatin olduğu için veganlar ve vejetaryenler için de uygundur. Yemekten önce alınması şişkinlik yarattığı için daha az yemek yemeye yardımcı olur. Diş hekimleri protez nesnelerini kalıplara daha iyi aktarmak için de agar agar tozundan faydalanır. Fazlası zararlı olduğu için tüketilen miktara mutlaka dikkat etmek gerekir. Pastacılık sektöründe kıvamlı ve parlak görünümlü tarifler elde edilmek için agar agar tozunun kullanılması gerekir. Sütlü ve sulu tatlılarda agar agar tozunun kullanılması kıvamlı tatlılar yapmayı sağlar.


Yan etkileri var mı?

Agar agar su yosunlarından üretilen bir çeşit jelatin olarak geçiyor. Anlam olarak ise Malaycada jel anlamına gelen kelimeden geliyor. Çok sayıda kullanım alanı olan ürün; elektrokimyada, dişçilikte, mikrobiyolojik testlerde ve formikaryum yapımında kullanılabiliyor. Aynı zamanda çorbalarda, jöleli yiyeceklerde ve dondurmalarda kıvam artırıcı olarak tercih edilebiliyor. Anmitsu ve Mizuyokan gibi geleneksel Japon yemeklerinin imalatında da kullanılabiliyor.

Birçok kişi agar agar tozunun zararı ya da yan etkisi olup olmadığını merak ediyor. Günlük ortalama 4 gramdan daha fazla tüketildiği zaman zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Az kullanıldığı zaman hafif müshil etkisi yaratır ve sindirim sistemini de rahatlatır. Doz biraz da olsa fazla alındığından sindirim sistemi sorunlarına neden olabileceği için miktarda dikkatli olmak gerekir.

Agar agar tozunun zararları arasında fazla kullanılması halinde ishale ve bağırsak çalışma sisteminin bozulmasına neden olması vardır. Fazla tüketilmesi halinde bağırsak florasını bozabildiği için bazı hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Yeterli su ile tüketilmezse yemek borusunda şişerek tıkanmaya da neden olabilir. Bu nedenle agar agar tozu tüketirken bol su ile tüketilmesi önerilmektedir.

Nerede satılır?


Ürün çok yaygın olarak evlerde kullanılan bir ürün olmadığı için her markette bulunmayabiliyor. Ağırlıklı olarak pastacılıkta kullanıldığı için pasta malzemeleri satan dükkanlarda ya da aktarlarda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra çok farklı markaları bulunan ürünü internetten satın almak da mümkün oluyor.

Silpat nedir? Nasıl kullanılır? Mutfakta devrim yaratıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.