Çin 2025 yılına kadar gelişmiş insansı robotlar yapmayı planlıyor

Çin ABD ile olan yarışında yeni bir alan daha açmaya hazırlanıyor. 2025 yılına kadar gelişmiş insansı robotlar üretecek.

gelişmiş insansı robot

Yapay zeka yarışında şirketler kadar ülkeler de isim yapmak için sıraya geçti. Çin’in yıllardır yapay zekadan kuantum bilişime kadar en ileri alanlarda liderlik etme tutkusu var. Şimdi gözünü bilim kurgu nitelikleri taşıyan başka bir alana dikti. Çin, gerçeğe yakın gelişmiş insansı robotları 2025 yılına kadar üretmeyi planlıyor. İşte detaylar…

Çin, gelişmiş insansı robotlar yapmak için kolları sıvadı!

Ülke, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre 2025 yılına kadar ilk insansı robotlarını üretmeyi hedefliyor. Hükümet, alana odaklanan daha fazla genç şirket yetiştirecek. Sektör standartlarını belirleyecek. Bu konuda yetenekleri geliştirecek ve uluslararası iş birliğini derinleştirecek.


Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında çip ve donanım alanında yaşanan teknolojik yarışa yeni bir boyut kazandırdı. Ardından politika yönlendirmesinin ardından Çinli robotik şirketlerinin hisseleri yükseldi. Tesla Inc. ve Boston Dynamics gibi ABD şirketleri şu ana kadar teknolojide bir avantaja sahip. Ancak Çinli şirketler bu durumu kendi lehine çevirmek konusunda önemli çalışmalar yürütüyor.

Bakanlık, dünyanın bir numaralı elektronik üreticisi Çin’in önümüzdeki iki yıl içinde büyük atılımlar yapacağının müjdesini verdi. Çevre algılama, hareket kontrolü ve makine-insan etkileşimi yeteneklerinde atılımlar yapmayı hedeflediğini söyledi. Hükümet, robot biliminde yapay zekanın kullanımını teşvik ediyor. Ayrıca hünerli robot elleri, kolları ve ayaklarının geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor.

Çin, insansı robotların 2027 yılına kadar düşünmesini, öğrenmesini ve yenilik yapmasını istiyor. Bu teknolojinin üretimini desteklemek için güvenilir bir endüstri tedarik zinciri sistemi kurmayı planlıyor.

Şirketler, insansı robotların, yiyecek toplamaktan tehlikeli ortamlarda çalışmaya kadar insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri giderek daha fazla yerine getirmesini öngörüyor. Bu konu için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Tesla’nın “Optimus” insansı robotunu geliştirmesi ve Boston Dynamics’in Atlas’ının geriye dönüşler yapabilmesinden sonra bazı ABD şirketleri bu alanda liderliği eline aldı. Ancak Çin dengeleri değiştirmek için harekete geçti.


Kaynak: ShiftDelete.net

Boston Dynamics, Atlas robotun yeni yeteneklerini paylaştı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.