FDA’den kan şekeri ölçen akıllı saatler ile ilgili uyarı: “Ölüme neden olabilir”

kan şekeri akıllı saatler

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kan şekeri seviyesini izleme yeteneği olduğunu iddia eden akıllı saat ve yüzükler hakkında bir uyarı yayınladı. Bu giyilebilir teknolojik cihazlar son dönemlerde popüler hale gelmiş olsa da, FDA bu tür cihazların potansiyel tehlikelerine dikkat çekiyor.

FDA’in açıklamasında, cildi delmeden kan şekeri seviyesini ölçtüğünü iddia eden bu tür cihazların kullanımının riskli olabileceği ve tercih edilmemesi gerektiği belirtildi.

Bu uyarı, kan şekeri düzeylerini invaziv olmayan bir şekilde ölçtüğünü iddia eden tüm marka ve model saat veya yüzükler için geçerli. FDA, bu tür bir cihaza henüz onay vermediğini vurguladı.


Ancak, bu uyarının sürekli glikoz izleme sistemleri gibi sensörlere bağlı ve doğrudan kan şekerini ölçen akıllı saat uygulamaları için geçerli olmadığına dikkat çekildi.

Yaklaşık 37 milyon Amerikalı diyabet hastasıdır ve bu hastalık, vücutlarının yetersiz insülin üretimi veya insüline direnç nedeniyle ortaya çıkar. Hastaların durumu yönetebilmek için kan şekeri seviyelerini düzenli olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.

Amerikan Diyabet Derneği’nden Dr. Robert Gabbay, onaylanmamış akıllı saat ve yüzük gibi cihazların kullanımının tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Bu cihazlar, hastaların yanlış dozda ilaç almasına ve kan şekerinin tehlikeli seviyelere çıkmasına, zihinsel karışıklığa, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Diyabet teknolojisi üzerine 25 yıldır araştırmalar yapan Dr. David Klonoff, birçok şirketin invaziv olmayan cihazlar üzerinde çalıştığını ancak hiçbirinin FDA onayı alacak kadar doğru ve güvenli bir ürün yaratamadığını belirtti.

Klonoff, akıllı saatlerin ve yüzüklerin kan şekerini ölçmek için yeterince doğru olmadığını ve gözyaşı, ter ve tükürük gibi vücut sıvılarında kan şekerini ölçme çalışmalarının da henüz başarılı olmadığını ifade etti.


Kaynak: US Food & Drug Administration (FDA), Do Not Use Smartwatches or Smart Rings to Measure Blood Glucose Levels: FDA Safety Communication (February 21, 2024). 

Ruh Sağlığı Yasası birey ve toplum sağlığı için neden gerekli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.