iOS 18 güncellemesi alacak iPhone modelleri belli oldu

ios 18 güncellemesi

Apple’ın işletim sistemi iOS 18 güncellemesini alacak iPhone modelleri belli oldu. Peki iOS 18 hangi iPhone modellerine gelecek, iOS 18 ne zaman çıkacak?

Apple kullanıcıları Haziran ayında WWDC 2024’te tanıtılması beklenen iOS 18’in hangi cihazlar tarafından destekleneceğini merak ediyordu.

Hangi iPhone telefon modelleri iOS 18 güncellemesi alacak?

iOS 17’yi destekleyen tüm iPhone modellerinin iOS 18’e güncellenebileceği öne sürüldü.


iOS 18’i destekleyecek cihazların listesi ise şöyle:

iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. nesil), iPhone SE (3. nesil).

iphone modelleri

Ne zaman çıkacak?

MacRumors’un haberine göre; iPhone 16 serisiyle birlikte çıkış yapması beklenen iOS 18’in her zaman olduğu gibi Eylül ayında kullanıcılarla buluşacağı tahmin ediliyor.

Ancak iOS 18 ile tanışmamız daha erken olabilir çünkü Apple geçtiğimiz yıl Haziran ayında düzenlenen Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) iOS 17 ve özelliklerini tanıtmıştı.


iOS 18 güncellemesinde büyük tasarım değişiklikleri

Önümüzdeki Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC 2024’te tanıtılması beklenen iOS 18, büyük tasarım değişiklikleri ile gelebilir.

Apple ile ilgili yaptığı doğru tahminler ile tanınan Bloomberg’ten Mark Gurman tarafından aktarılan bilgilere göre Apple, iOS 18 ile birlikte bu durumu değiştirecek.

ios 18 iphone

Gurman’ın açıklamalarına göre iOS 18 tasarım anlamında büyük değişikliklere sahip olacak. Hatırlatmak gerekirse Apple, geçtiğimiz günlerde Apple Vision Pro modelini tanıtmıştı. Apple Vision Pro, iPadOS’ten temel alınarak geliştirilen visionOS‘ten gücünü alıyor.

Yapay zeka güçlendirmesi

iOS 18, çok sayıda yapay zeka özelliği barındıracak olasa da Apple’ın iPhone 16 modellerinde güncellenmiş Neural Engine‘e sahip yeni A18 çipini kullanması bekleniyor. Yeni Neural Engine sayesinde yapay zeka konusunda iPhone 16’nın daha güçlü olması planlanıyor. Bloomberg’den Mark Gurman‘a göre, teknoloji devinin tasarım değişikliği planları da bulunuyor. Aktarılanlara göre Apple, platformun tasarımını bu yılın başlarında güncelleyecek.

Gurman, iOS 18’in yanı sıra Apple’ın macOS tasarımını da yenilemeyi planladığını ancak bu değişikliğin bu yıl gelmeyeceğini söylüyor. macOS özelinde Apple’ın tasarım değişikliği noktasında erken aşamada olduğu ve değişikliklerin 2025 veya 2026’da piyasaya çıkacağı iddia ediliyor. macOS en son 2020 yılında Big Sur ile tasarımsal değişim yaşamıştı. Apple ayrıca geçtiğimiz yıl Apple Watch için watchOS platformunu da yeniden tasarlamıştı.

Siri tekrardan yükselişe geçiyor


Bundan bir süre önce ise Apple’ın iOS 18’de visionOS benzeri bir tasarıma doğru yöneleceği de söylenmişti. Tasarım değişikliklerinin yanı sıra iOS 18 çok sayıda yapay zeka özelliği de alacak. Bu özelliklerle Siri‘nin tekrardan yükselişe geçmesi bekleniyor. Ayrıca Fotoğraflar özelinde de AI destekli düzenleme seçeneklerinin getirileceği söyleniyor. Notlar ve Mesajlar gibi uygulamalar için de yine yapay zeka özelliklerinin eklenmesi bekleniyor.

Apple’ın ilk katlanabilir cihazı, iPhone’dan daha büyük bir cihaz olabilir


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.