Yapay zeka ile hayatımıza giren yeni meslekler

yapay zeka meslekler

Dünyanın en hızlı büyüyen teknolojisinde kariyer yapmak ister misiniz? İşte, AB Yapay Zeka Yasası ışığında Avrupa’ya gelen yeni meslekler…

Yapay zekanın yükselişiyle birlikte hangi işlerin kaybolacağı ya da değişeceği hakkında çok fazla konuşuldu, ancak hangi yeni mesleklerin gelebileceği hakkında çok az şey söylendi.

Kıtadaki teknoloji ortamı bu kadar hızlı değişirken, işe alım ajanslarına veya bağımsız araştırmalara göre Avrupa’da çoktan iş alımına başlayan ya da başlama potansiyeli olan 5 yapay zeka iş imkanı:


Yapay Zeka Mühendisi

Yapay Zeka Mühendisi, Microsoft’un tanımına göre yapay zeka algoritmalarını geliştirir, programlar eğitir, böylece “bir insan beyni gibi çalışmalarını sağlar”.

Microsoft, internet sitesinde bu rolle ilgilenen profesyonellerin yazılım geliştirme, programlama, veri bilimi ve veri mühendisliği konularında uzmanlığa sahip olmaları gerektiğini yazıyor.

LinkedIn’in Avrupa için 2024 İş Piyasası Beklentileri raporunda, yapay zeka mühendisliği, bu iş dalının en çok talep gördüğü ülkelerden İtalya ve İsviçre’de en çok büyüyen meslekler arasında yer aldığı belirtiliyor.

İsviçre’de, başvuru sahiplerinden ortalama en az üç yıllık deneyim istenirken; İtalya’da ise ortalama deneyim 19 ay civarında.

İstem Mühendisleri

İşe alım firması Protiviti tarafından “yapay zeka çevirmenleri” olarak adlandırılan İstem Mühendisleri, insanların yapay zeka ile iletişim kurmasını sağlayan kişiler.

OpenAI’nin ChatGPT’si gibi büyük dil modellerine verilen istemleri iyileştirerek yapay zekanın onlara mümkün olan en doğru yanıtları vermesini sağlar.

İngiltere merkezli Robert Half firmasının bir tahminine göre, istem mühendisleri ChatGPT için daha kapsamlı açıklamalar da yazabilir, böylece işletmenin ihtiyaçlarına daha uygun ifadeler geliştirebilir.

Örneğin, bilgi istemi mühendisleri bir işletme tanıtım belgesinin her bölümünün yapısını, nokta sayısını ve özet uzunluğunu belirleyebilir.

Mühendisler bu mesleğe üniversite diploması olmadan da başlayabiliyor, ancak hem Protiviti hem de Robert Half önümüzdeki beş yıl için özel programlar hazırladı.

Yapay Zeka ile Siber Güvenlik Analisti

Yapay Zeka Mühendisi gibi, Siber Güvenlik Analisti/Güvenlik Operasyonları Analisti de LinkedIn’in 2024 tahminlerine göre Avrupa’da en hızlı büyüyen mesleklerden biri.

Bu durum özellikle Almanya, İtalya, İsveç ve Hollanda’da geçerli.

Siber güvenlik analistleri, güvenlik standartlarını uygulamaya koyar, risk faktörlerini belirler ve değerlendirir, ve şirketleri veya kuruluşları dış siber saldırılardan korumak için şirket veya kuruluşlardaki güvenlik açıklarını ortaya çıkarır.

Protiviti’den Sebastian Mayer, bu mesleğin yapay zeka sayesinde ortaya çıkan yeni bir meslek olmadığını, ancak yapay zeka konusunda geçmişi olanların avantajlı olacağını söyledi.


Mayer yaptığı açıklamada, “Yapay zekaya bildirilen büyük miktarda verinin yetkisiz ellere geçme riski her zaman vardır.” dedi ve ekledi:

“Yapay zeka, siber güvenliği temelden değiştirmeyecek… ancak güvenlik unsurlarını dikkate alan yapay zeka geliştiricileri özellikle talep görecek”.

ai jobs

Yapay zeka teknolojisi uzmanı veya danışmanı

Avrupa Komisyonu halihazırda Lüksemburg ve Belçika’da işe almak için yapay zeka konusunda danışmanlar – ya da onların deyimiyle teknoloji uzmanları – arıyor.

Bu hamle, yeni teknolojinin risk ve fırsatlarını ele alan dünyadaki ilk yasal çerçeve olan AB Yapay Zeka Yasası’nın kabul edilmesinden bir hafta sonra geldi.

Yeni kurulan Avrupa Yapay Zeka Ofisi aracılığıyla yayınlanan iş tanımında, teknoloji uzmanlarının “genel amaçlı yapay zeka modelleri için yeni kuralları” uygulayacağı ve denetleyeceği ve yapay zekanın nasıl kullanılacağına ilişkin “son teknoloji uygulama kuralları” geliştireceği belirtiliyor.

Bu iş dalı aynı zamanda genel yapay zeka modellerinin erişimini ve risklerini değerlendirmek için araçlar, yöntemler ve ölçütler üzerinde çalışmayı da içeriyor.

Bu tür bir pozisyon için Avrupa Yapay Zeka Ofisi, değerlendirmeler, araştırmalar ve yapay zeka “ekosistemini” izleme konusunda uzman olanları arıyor.

Avrupa Komisyonu, bu roller için özellikle yapay zeka konusunda daha önce deneyimi olan araştırmacı bilim insanları, bilgisayar bilimcileri, yazılım ve veri mühendislerle çalışmak istiyor.

Yapay Zeka Etik Sorumlusu

Robert Half’a göre Etik Görevlileri, yapay zekanın işe alım sürecinde kullanımının ya da çalışanlar üzerindeki diğer etkilerinin adil ve dengeli olmasını sağlayacak.

Robert Half’ın internet sitesinde yer alan bir tahmine göre, geçmiş verilerin 30 ila 40 yaşındaki beyaz erkeklere avantaj sağlama eğiliminde olduğunu bilerek, işe alım sürecinde bir yapay zeka kullanıldığında ne gibi önyargıların ortaya çıkabileceğini değerlendirmek bir kullanım olabilir.

Altı Avrupa ülkesinden bir grup uzmanın oluşturduğu SHERPA projesi, AB Yapay Zeka Yasası öncesinde, Avrupa Birliği’nin “kuruluşlarda yapay zeka etiğini denetlemek” için Yapay Zeka Etik Görevlilerini işe almasını ve uygulamaya koymasını tavsiye etti.

Projenin araştırmaları, Yapay Zeka Etik Görevlilerinin, yapay zeka sistemlerinin kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunurken “bilimsel ve teknik anlayışı etik ve insan hakları farkındalığı ile birleştiren” dahili pozisyonlar olması gerektiğini öne sürdü.

Onlara göre, bu rol bağımsız olmalı ve bir zarar söz konusu olduğunda bunu dile getirebilmeli.


Bu rolün, Avrupa Komisyonu, Parlamentosu ve diğer organlar çerçevesinde halihazırda mevcut olan Veri Koruma Görevlisi veya Baş Etik Görevlisi pozisyonlarına benzemesi bekleniyor.

2024 İK trendleri: Hibrit çalışma modeli ve yapay zeka hakimiyeti


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.