Apple’dan iPhone kullanıcılarına uyarı: Telefonunuz, casus yazılım saldırısı altında

iphone casus yazılım

Apple, geçtiğimiz gün 92 ülkedeki bazı iPhone sahiplerine ortak bir bildirim gönderdi. Bu bildirimde, kullanılan iPhone’un kötü amaçlı yazılım saldırısına maruz kaldığı ifade ediliyordu.

ABD merkezli teknoloji devi Apple‘dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Şirket, bilgisayar korsanlarının 92 ülkedeki iPhone sahiplerine bir uyarı gönderdi. Bu uyarıda, kötü amaçlı yazılım ile saldırı ihtimali olduğu belirtildi. Apple, saldırganların kimliğini ve uyarıların hangi ülkelerdeki iPhone sahiplerine gönderildiğini açıklamadı.

Apple’ın kullanıcılara gönderdiği uyarı mesajında, “Apple, Apple Kimliğiniz ile ilişkili iPhone’un güvenliğini uzaktan ele geçirmeye çalışan bir casus yazılım saldırısı tarafından hedef alındığını tespit etti.” ifadelerine yer verildi. Apple, aynı uyarı mesajında bunun genel bir saldırı olmadığını, doğrudan kişiyle ilgili olduğunu da özellikle vurguladı.


Resmî açıklama olmasa da Pegasus isimli uygulama, yeniden saldırı aracı hâline geldi!

pegasus uygulaması

Apple, siber saldırganların hangi casus yazılım ile saldırı gerçekleştirdiklerine ilişkin bir şey söylemedi. Ancak pek çok kişinin bununla ilgili ortak bir fikri var. Sizlerin de tahmin edebileceğiniz üzere söz konusu kötü amaçlı yazılım “Pegasus“. Zira bu uygulama, geçmişte de pek çok kişinin siber saldırıya uğramasına yol açmış ve Apple, bununla ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

Apple’ın geçmişte yaptığı açıklamalara göre Pegasus, genelde asker, gazeteci ve politikacı gibi kilit isimler için kullanılıyor. Ayrıca bu uygulama, çoğu zaman devlet destekli siber saldırganlar tarafından kullanılıyor. Bu arada; Apple’ın neden bu konuyla ilgili detaylı açıklama yapmadığını da söyleyelim. Apple, bunun nedenini de açıkladı. Şirkete göre detaylı bilgi vermek, casus yazılımın kendini revize etmesine yol açabilir.


Kaynak: Webtekno

EFT ve havale yaparken dikkat! Açıklama kısmı neden önemli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.