X TV: Elon Musk, YouTube’a rakip olmak için düğmeye bastı

X TV

Elon Musk, YouTube’a rakip olmayı hedefleyen akıllı TV uygulaması X TV ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Elon Musk, X çatısı altında kapsamlı bir dijital dünya yaratma planlarına akıllı TV uygulaması X TV ile devam ediyor.

Tesla, SpaceX, Neuralink, Starlink gibi farklı sektörlerde dikkat çekici işlere imza atan Elon Musk, 2022’de sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolar karşılığında satın almıştı.


Musk, bu devasa satın alım hamlesiyle birlikte platformu yavaş yavaş dönüştürmeye başlamış; bu süreç sırasında mecranın adı da Twitter’dan X’e çevrilmişti.

Ünlü iş insanının, X içerisinde bir tür “süper aplikasyon” geliştirmek istediği uzun zamandır biliniyordu. Şimdi ise bu plan doğrultusunda YouTube’a rakip olabilecek yeni bir hamle geldi.

Nisan ayının başlarında Amazon ve Samsung’un akıllı TV’ler için yeni bir X televizyon uygulamasına hazırlık yaptığı duyulmuştu. Şimdi ise bu iddiaların doğru çıktığı anlaşıldı ve Musk’ın yeni projesi hakkında detaylar belli oldu.

Elon Musk duyurdu: X TV geliyor

Uygulama araştırmacısı Nima Owji geçen cumartesi günü X TV’nin giriş ekranı, ana sekmesi, arama sayfası ve profil sayfaları da dahil olmak üzere çeşitli görüntülerinden ipuçları veren bir video yayınladı.


Uygulama büyük ölçüde beklenen özelliklere sahip. Ana ekranda kişiselleştirilmiş öneriler içeren bir “Sizin için” bölümü dikkat çekiyor. Aynı zamanda son dönemlerin popüler formatlarından “kısa videolar” için özel bir bölüm bulunuyor.

Owji ayrıca bunun bir internet uygulaması olduğunu, dolayısıyla teorik olarak herhangi bir akıllı televizyonda çalışması gerektiğini de belirtiyor.

X’in bu hizmeti, kullanıcıların “uzun videoları daha büyük bir ekranda” izlemelerini sağlamak amacıyla başlattığı bildiriliyor.

Geçen ocak ayında, X Business ekibi bir blog gönderisinde sosyal ağı “video öncelikli bir platform” hâline getireceklerinin ipuçlarını vermişlerdi. Aynı yazıda, platformdaki her 10 kullanıcı oturumunun 8’inde video izlendiği bilgisi de paylaşılmıştı.

Mart ayı başında Fortune, X’in televizyon uygulamasını yakında piyasaya sürmeyi planladığını ve uygulamanın Google’ın YouTube tarafından sunulan TV uygulamasına benzeyebileceğini söylemişti.


Musk ise X’te bir kullanıcının platformun uzun formatlı videolarının doğrudan akıllı TV’lerde izlenebileceğine dair gönderisine, “Çok yakında,” yanıtını vermişti.

Threads Türkiye’de neden erişime kapatıldı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.