Cep telefonu ile profesyonel portre fotoğrafı çekmek için püf noktalar

profesyonel portre fotoğraf

Yedi yıldır yaptığı geliştirmeler ile Star Işığı Portresi özelliğini günümüzdeki seviyeye taşıyan vivo, mükemmel portre fotoğrafçılığı için püf noktaları paylaştı.

Portre çekimleri için en iyi akıllı telefonu geliştirmek amacıyla uzun yıllardır çalışmalar yapan vivo, yedi yıl önce ilk kez tanıttığı Star Işığı özelliği ile birlikte portre fotoğrafçılığında uzmanlaşmaya odaklandı.

Işığın kontrolünün doğru bir şekilde yapılmasının en önemli noktalardan olduğu portre fotoğrafçılığında vivo, normal bir flaşa göre 19 kat daha geniş alana 50 kat daha yumuşak ışık yayan teknolojisini geliştirdi.


Star Işığı, nesne ve ortam arasındaki aydınlatmayı yumuşak ve doğal bir şekilde dengeler. Ortama uygun parlaklık seviyesi için Star Işığını otomatik olarak ayarlar. Fotoğraflarda gerçeğe en yakın renkler sunan geliştirilmiş kamera ile stüdyo kalitesinde portreler çekmenize olanak sağlar.

Cep telefonu ile profesyonel portre fotoğrafı çekmek için püf noktalar:

vivo, portre çekimlerinde ışığın öneminin yanında kullanıcıların dikkat etmeleri gereken püf noktalarını şu şekilde sıralıyor:

  • Arka planı kullanın: Arka plan, ana konuyu vurgulamak veya dikkati dağıtmak için kullanılabilir. Basit ve düz bir arka plan ile portre fotoğrafın ana karakterini ön plana çıkarabilirsiniz. Karmaşık bir arka planı önlemek için konuyu odaklamak önemlidir.
  • Farklı açılardan çekimler yapın: Yüksekten veya alçaktan çekimler, sıra dışı ve etkileyici sonuçlar verebilir. Ayrıca, portreyi çekerken poz veren kişinin göz hizasında olmasına dikkat edin. Kadrajı dengeli ve ilgi çekici hale getirmek için üçte bir kuralı gibi kompozisyon tekniklerini uygulayın.
  • Odak noktasını belirleyin: Cep telefonunuzun odaklama özelliğini kullanarak yüze netleme yapın ve odak noktasını belirleyin. Gözler genellikle portrelerin en önemli unsurlarıdır, bu nedenle odak noktasını genellikle gözler üzerinde tutmak etkili bir seçenektir. Yeni vivo V30’un 50MP Otomatik Odaklamalı Geniş Açılı Kamerası sayesinde odak konusunda endişelenmenize gerek kalmıyor ve aynı fotoğraf karesinde 30 kişiye kadar yüksek kaliteli grup portreleri de çekmenize olanak tanıyor.
  • Göz teması kurun: Portre fotoğraflarında gözlerin ana odak noktası olduğunu söylemiştik. Gözlerin net, parlak ve canlı görünmesini sağlamak için odaklama kullanın. Göz teması, fotoğrafı çeken ile pozu veren arasında iletişimi güçlendirir ve daha etkileyici bir çekim imkânı verir.
  • Doğal ve rahat pozlar tercih edin: Gerçek bir ifade elde etmek için komik veya yapay pozlardan kaçının. Konforlu ve doğal bir ortam, daha samimi ve etkileyici portrelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur.
  • Çekim alanının temizliğine özen gösterin: Portre çekerken çekim alanının temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Anlamsız veya dağınık nesneler, fotoğrafı karmaşık hale getirebilir ve dikkati dağıtabilir.
  • Dinamik çekimler deneyin: Kişinin hareket etmesine veya doğal bir aktiviteyle meşgul olmasına izin vererek daha canlı ve ilgi çekici kareler elde edebilirsiniz. Özellikle çocuklar veya evcil hayvanlarla çalışırken bu teknik oldukça etkili olabilir.

vivo portre fotoğrafçılığı

Stüdyo fotoğrafçılığı profesyonel fotoğrafçılar tarafından yapılan bir fotoğrafçılık türüdür ve çekimlerinin gerçekleştirilmesinde kullanılan birçok temel stüdyo ekipmanları bulunmaktadır.


Stüdyo fotoğrafçılığında en önemli şey ışığın kontrolünü doğru şekilde yapabilmektir, dolayısıyla aydınlatmanın ve ışık kullanımının çok önemli olduğu bir fotoğrafçılık türüdür.

Aydınlatmayı bu kadar önemli yapan şey fotoğrafta elde edilmek istenen etkiyi ortaya çıkarabilmek için ışık kullanımıdır.

Kelvinmetre, pozometre, sürekli aydınlatma, flaş aydınlatma gibi birçok ekipmanın kullanılması gerekir.


Vivo, yeni V30 5G ile stüdyo düzeyindeki ışık ve gölge efektleri, görüntü netliği ve atmosferik işlemeyi yeniden oluşturmaya çalışarak, portre fotoğraflarını her zaman, her ışık koşulunda stüdyo kalitesinde olmasına olanak sağlıyor.

vivo V30 Lite telefon Türkiye’de: Ön satışa özel 1000 TL indirim


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.