Vatandaş şikayetçiydi: Muğla yol üstü otoparklarını artık Muttaş işletecek

muğla otoparklarını muttaş

Muğla’nın 10 ilçesinde Sentpark tarafından işletilen ücretli yol üstü otopark uygulamasına son verilmişti. Yol üstü otopark uygulamasının bundan sonraki süreçte nasıl işleyeceği ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras açıklama yaptı.

Muğla’da 4 bölgeden ve Bodrum, Milas, Yatağan, Datça, Ula, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Menteşe olmak üzere 10 ilçede devam eden yol üstü otopark ücreti son olarak 21 Ocak 2021 tarihinde, 3 yıl süreyle Sentpark isimli özel bir şirkete ihale olarak verildi.
İhale süresi bittiği için uygulanan ücretli yol üstü otopark uygulaması kaldırıldı.

Konu meclis gündeminde yer aldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla 2021 yılı Mart ayında faaliyete geçirilen ama vatandaşların tepkisini toplayan yol üstü otopark uygulaması, ihale sürecinin bitmesiyle nedeniyle Nisan ayının sonlarına doğru durduruldu.


Yol üstü otopark sisteminin bundan sonra nasıl işletileceği hakkında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilen meclis toplantısında konuştu.

Muğla’da yol üstü otoparkları Muttaş tarafından işletilecek

Başkan Aras konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Yolüstü otoparklar vardı. Bu otoparklarda belli bir ihale karşılığı hizmet alınıyordu. Ancak biz ihalesi biten yolüstü otoparkları iptal ettik. Şuanda bu konuda vatandaşlarımızdan iyi geri dönüşler var. Ancak tabiki trafiğin düzene de girmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun için belediyemiz bünyesinde, MUTTAŞ yönetiminde yeni bir yöntem belirleyeceğiz. Bu yöntemle hem trafik düzenini sağlamış hemde vatandaşlarımıza çok daha uygun rakamlarda, belli bir dakikası ücretsiz olmak üzere sonrasında da uygun şekilde planlayarak bu süreçte hizmet vereceğiz. Burada önemli olan hem belediyenin istihdam yaratması hem de vatandaşımızın uygun fiyata, trafik düzenini sağlayarak hizmet alması olacak. Önceki dönemde vatandaşlarımız çok sıkıntı yaşamış, ciddi şikayetler vardı. Bu konuyu da böylece geride bırakmış olacağız.”


Yol üstü otopark uygulaması 1 Haziran 2024 tarihinden itibaren 5 yıl süre ile MUTTAŞ tarafından işletilecek.

Hastanelerde onaylı randevu sistemi uygulaması başlıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.