Mutlu ilişkilerin ve evliliklerin kaderini cinsellik belirliyor

ilişki cinsellik

Saygı, sevgi, hoşgörü, empati gibi pek çok faktörün bir arada bulunması uzun ve sağlıklı ilişkilerin yapı taşlarını oluşturuyor ama cinsellik de tüm bunların temelinde yatıyor. Eşler arasında cinsellik bitince evlilikler de bitme noktasına geliyor.

“Çiftler arasındaki cinsel uyum ve doyum ilişkilerin kaderini belirliyor.” Başarılı Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Âzer Aras Uluğ, tam da bu cümle ile ifade ediyor mutlu ilişkilerin sırrını.

Peki cinselliği ilk günkü gibi taze tutmanın formülü var mı? Cinsellik, evlilikleri kurtarmaya ve sadakatsizliğin önüne geçmeye çare mi?


Cinsellik bitince evliliklerin de bitme noktasına gelebileceğini ifade eden Dr. Âzer Aras Uluğ, “Cinsellik bitince evlilik biter. Evliliğin bitmesi illa boşanmak demek değildir. Evlilik, boşanma olmadan da biter. Eşler birbirinden uzaklaşır, yakınlıkları kalkar, birbirlerine dokunmazlar. Karşı tarafın kendisine dokunmasını da istemezler. Beraber olsalar bile artık bundan zevk almamaya başlarlar. Bu gibi durumlarda çiftler artık ya çocuklar için bir arada kalır ya da bağlılık ve alışkanlıkları adına… Ne kadar süre yan yana kalacakları, boşanma kararı alıp almayacaklarına bağlı. Bu durum bir ömür de uzayabilir… Belki biri başına dert açar başka birine aşık olur ya da tam tersi tek gecelik aldatmalarda bir anda durum bitebilir.” diyor.

Yataklarını ayıran ama hala evlilik müessesini sürdürmeye çalışan çiftler var

Dr. Âzer Aras Uluğ, verdiği röportajda sözlerine şöyle devam etti.

“Yataklarını ayırmak, evlilik kurumunun artık sona gelindiğinin en önemli göstergesidir. Boşanma olmasa da bu evlilik bitmiştir çünkü evliliği diğer ilişkilerden ayıran tek şey cinselliktir. Yani arkadaşınızla her şeyinizi konuşabilirsin, paylaşabilirsin. Eşinizden çok daha fazla sohbet edebilirsin, zaman geçirebilirsin ama arkadaşınla seks yapmazsınız, seks evlilik birliği içinde partnerinizle yaptığın bir şeydir ve diğer ilişkilerden de bunu farklı kılan yegane şey budur. Cinsel yaşam bittiği zaman da evlilik de biter. Bu gibi durumlarda beraberliğin adı evlilik dışında her şeydir ama evlilik değildir.

zorunlu cinsellik eğitimi

Kadınlar, erkeklere kırıldıklarında veya kızdıklarında onları cinsellikle cezalandırmamalı!

Evliliğin bitmemesi ve eşlerin birbirinden uzaklaşmaması için çiftlerin arasındaki cinselliğin de ehemmiyetle kurulması gerekiyor. Kadınlar toplumumuzda şöyle bir hata yapıyor. Eşlerine kırıldıklarında veya kızdıklarında ve öfkelendiklerinde onları cinsellikle cezalandırırlar. Bu durum çiftleri cinsellikten uzaklaştırır.


Erkek kadını cinsel obje olarak görmemeli!

Erkek de bazı durumlarda kadına sadece cinsellik için yaklaşabiliyor. Kadını cinsel obje olarak görüyor, sevgi göstermiyor. Romantizm sunmuyor, jest yapmıyor, minik hediyeler almıyor, sadece seks için öpüyor veya sarılıyor… Bu örnekler sıralandıkça sıralanır… Bu durum da kadını incitir ve kadın direkt cinsellikten soğumaya başlar. Cinsellikte bir diğer önemli nokta da hijyen. Erkek hijyene dikkat etmezse, kötü kokarsa, ön sevişme yapmadan seksi sadece bir boşalma ve atlama nesnesi olarak görürse bu kadını soğutur.

Erkek cinsellikten soğuyorsa nedeni…

Amacı cinsellik

Erkeklerde genelde erken boşalma ya da ereksiyon sorunları yaşadığı için ve bunu partnerine yansıtmamak için cinsellikten uzaklaşabiliyor. Burada doktordan ve cinsel terapistlerden yardım almalarını öneririm.

Cinselliğin gücünü kimse küçümsemeli!

Çalışmalar göstermiş ki; çiftler birbirlerine her fırsatta dokunuyorsa, birlikte oluyorlarsa, birbirlerine kızsalar bile bunu cinsel yaşamlarına yansıtmıyorlarsa, bazen de cinselliği kırgınlıklarını barışma yeri olarak görüyorlarsa, hayatlarının merkezine, cinselliği koyuyorlarsa, cinsellikten doyum ve keyif alıyorsa bu kişilerin evlilikleri daha mutlu, daha huzurlu oluyor. Dolayısı ile cinselliğin gücünü kimse küçümsememeli.

Sağlıklı ve mutlu cinsellik sadakatsizliğin de önüne geçer.

Sağlıklı cinsel yaşamın insan bedenine ve ruhuna gerçekten iyi geldiğini söyleyebilirim. Eğer uzun bir birliktelik yaşamak istiyorsanız, sağlıklı bir cinsel yaşamınız olmalı. Eşler karşılıklı cinsel haz ve doyum yaşayarak daha mutlu olurlar. Çiftlerden her ikisinin de karşılıklı haz aldığı cinsel doyum, yaşadığı cinsel birlikteliklerde sadakatsizliğin önüne de geçmektedir.

Cinsellik vazife gibi yaşanmamalı!


Çiftler cinselliği vazife olarak görmemeli ve yapmamalı. Vazife gibi yapıldığında o zaman sadakatsizliğin önüne geçemezler. Bunu karşılıklı olarak bir paylaşım, duygusal bir süreç olarak değerlendirmek lazım. O nedenle de cinsellikte çiftlerin bencil olup kendi hazzınıza odaklanması gerekir. Yani karşı tarafı, partneri mutlu edeceğim diye kişi kendisinden ödün vermemelidir. Tam tersi, kendi hazzına odaklanmalıdır. Cinsellik bu şekilde yaşandığında ve kişiler karşılıklı doyuma ulaştığında sadakatsizliğin de önüne geçer.

Uyku boşanması: İnsanlar yalnızken daha mı iyi uyuyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.