Yurt dışına konut yatırımı hız kazandı: En çok Yunanistan’a!

Yurtdışına konut yatırımı

2023 yılında yüzde 163 artan yurt dışına gayrimenkul yatırımları bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 62 artış gösterdi. Yurt dışına konut yatırımında en çok tercih edilen ülke Yunanistan.

Son üç yıldır Türkiye’den yurt dışına yapılan doğrudan yatırımlarda ciddi bir hızlanma dikkat çekerken öne çıkan yatırım alanlarının başında da gayrimenkul geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, yurt içi yerleşiklerin yurt dışındaki gayrimenkul yatırımları, 2023’te önceki yıla göre yüzde 163,7 artarak 2 milyar 86 milyon dolar olurken bu yılın ilk çeyreğinde de artış sürdü.


Türkiye’den yurt dışında gayrimenkul alımları 2024’ün ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 62 artışla 597 milyon dolara ulaştı. Yıllıklandırılmış olarak bakıldığında ise aynı dönem itibariyle yatırım tutarı 2 milyar 315 milyon dolar oldu.

Yunanistan’a konut yatırımı dörde katlandı

Genel olarak yurt dışına konut yatırımı artarken, Yunanistan’a 2021’de 21 milyon dolar, 2022’de 52 milyon dolar olan yurt içi yerleşiklerin doğrudan yatırım 2023’te 203 milyon dolara yükselerek dörde katlandı.


Portekiz’de de 2022’de 13 milyon dolar olan tutar 2023’te 159 milyon dolara yükseldi. Doğrudan yatırımlarda 2022’den 2023’e İtalya 26 milyon dolardan 112 milyon dolara, İspanya 39 milyon dolardan 89 milyon dolara, İngiltere 211 milyon dolardan 513 milyon dolara yükseldi.

250 bin euro ile Döviz bazında yatırım yapmak isteyen ve vize alma derdinden kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği Yunanistan da diğer Avrupa ülkeleri gibi döviz bazında kira getirisinin yanı sıra altın vize sahipliği de veriyor.

Türkiye’deki pahalılığı dövizle aşmaya çalışanlar çoğunlukta

Yurt dışından emlak yatırımlarındaki artışı değerlendiren Vesta Global Kurucu Ortağı Teuta Narazan’ın, Türkler tarafından en çok tercih edilen üç ülkenin Yunanistan, Portekiz, Karayip pasaportları olduğunu dile getirerek, son dönemde yoğunlaşan vize sorunlarının altını çizdi.


Ülkede yaşanan hayat pahalılığını dövizle aşmak isteyen önemli bir kitle olduğunu belirten Narazan, “Özellikle çocukları özel okulda okuyan ve eğitim ücretleri döviz kuru üstünden artan aileler yurt dışında konut edinmek istiyor. Çünkü önemli etkenlerden biri de oralarda kiracı ev sahibi ilişkilerinin daha regüle bir halde olması… Burada mülkü kirada olan ve kiracısı çıktığı anda yurt dışında mülk edinen, edinmek isteyen önemli bir kesim var” değerlendirmesinde bulundu. (Kaynak: BloombergHT)

Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) yatırım miktarı değişti


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.