Yunanistan Altın Vize (Golden Visa) yatırım miktarı değişti

Yunanistan, 5 yıllık oturum sağlayan Altın Vize (Golden Visa) programında yatırım tutarını artırdı. Ev alınan şehirlere göre yatırım miktarları değişiyor.

Yunanistan, beş yıllık oturum sağlayan “Altın Vize” uygulamasında alt yatırım sınırını, başkent Atina’nın yanı sıra Selanik, Mikonos, Santorini ve 3 bin 100 üzeri nüfuslu adalarda 800 bin euroya yükseltti.

Ülkenin diğer kesimlerinde ise bu sınır 400 bin euro oldu. Geçen yıl bu programa 10 binin üzerinde başvuru yapılmıştı.


Şu ana kadar konut yatırımı karşılığında kalıcı oturum verilen kişi sayısı ise 20 bini buldu.

Bunların büyük bir bölümünü Türkiye, Çin ve İsrail vatandaşları oluşturdu.

Yunanistan Göç Bakanlığı, “Altın Vize” programının 2023 yılında 10 bin 214 başvuru veya vize uzatılmasıyla rekor talep gördüğünü kaydediyor. Bir önceki yıl toplam bir milyar euroluk yatırım karşılığında 5 bin 701 vize verildiği belirtiliyor.


Yunanistan Anonim Şirketler ve Girişimcilik Derneği verilerine göreyse, şu ana kadar konut yatırımı karşılığında yaklaşık 20 bin kalıcı oturum verildi. Bu oturumu edinenlerin büyük çoğunluğunun ise Türkiye, Çin ve İsrail vatandaşları olduğu kaydedildi.

Ne kadar süre için geçerli?

“Altın Vize” ile sağlanan oturum izni, beş yıl için geçerli.

Ancak gayrimenkulu satın alan kişi, sahip olduğu evi elden çıkarmadığı takdirde oturum vizesinin süresi beş yıl daha uzuyor.


Bu vize, başvuru sahibi ve ailesine beş yıllık oturum izninin yanı sıra Schengen Bölgesi içinde vizesiz seyahat hakkı ile Yunanistan’da iş kurma ve eğitim hakkı sağlıyor.

altın vize veren ülkeleri

Yunanistan Altın Vize avantajları:

  • AB üyesi ülke olması sebebiyle Schengen ülkelerine sınırsız vize ve serbest seyahat hakkına sahip olursunuz.
  • Canlı bir emlak piyasasından yüksek getiri elde etme fırsatı.
  • Sahip olunan taşınmazlar kiraya verilebilir.
  • Bir ila dört saat içinde tüm büyük Avrupa şehirlerine erişim.
  • 2023 verilerine göre Yunanistan pasaportu dünyanın en güçlü 7. pasaportudur.
  • 21 yaşına kadar olan çocuklar için otomatik konaklama.
  • Başvuru sahibinin çocukları Yunanistan eğitim sistemi içerisinde ücretsiz eğitim görebilir.
  • Yunanistan’da yılda 6 ay fiilen kalışla birlikte 7 yıl üst üste ikamet ettikten sonra vatandaşlığa başvuru hakkı kazanırsınız.
  • Mülkün konumu ve türü (ev, atölye, arsa, ofis, dükkan vb.) ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur.

2024 yılında dünyanın en iyi Altın Vize veren ülkeleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.