Sokak hayvanları yasa teklifinde sona gelindi: Sokağa atana 50 bin TL ceza

Sokak hayvanları yasa

Sokak hayvanları yasa teklifine göre öncelikle saldırgan ve kuduz riski taşıyan köpekler toplanacak. Rahabilite edilemeyen ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyen köpeklere ötenazi uygulanacak. Hayvanını terk edene ve başka yere götürüp bırakanlara da ağır para cezaları geliyor…

Teklif metnine eklenen maddelerle yeni para cezaları gündeme gelecek. Buna göre, son olarak Şanlıurfa’da yaşanan olayda olduğu gibi sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek. Bunların yanı sıra, hayvanları sahiplenip sokağa atanlara yönelik mevcut 5 bin TL’lik para cezası da artırılarak, 50 bin TL’ye çıkarılacak.

Milliyet’in aktardığı haberde, yasa teklifine göre “sahipsiz sokak hayvanı” tanımı yapılarak “köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması” belli hükümlere bağlanacak.


Buna göre, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak; mahallelerde, vatandaşlar tarafından bilinen ve beslenen zararsız köpeklerin ise kısırlaştırılmak şartıyla sokakta kalmaya devam edecek.

İğneyle uyutma

Toplanan sokak köpekleri arasında barınak koşullarında yaşamını devam ettiremeyecek durumda hasta ve saldırgan olanlara ve 1 ay içinde sahiplendirilmeyenlere “ötenazi (iğneyle uyutma)” uygulanacak. Sahiplendirilen hayvanlar ise çiple takip edilecek.

Yasanın “denetim”le ilgili maddesinde mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesini artıracak.

“Amaç sokak güvenliği”

AK Parti kurmayları, saldırgan hayvanların sahiplendirilmesi konusundaki tartışmalarla ilgili şunları söyledi: “Barınakta rehabilite edilemeyen hayvanlara ötenazi uygulayacağız. ‘Sahiplendirilmeyecek’ yerine, ‘barınakta barınma imkânı kalmayan’ diye bir ifade kullanacağız. Öncelikli amaç sokak güvenliği. Bu hayvanların toplum sağlığını tehdit etmesini önlememiz lazım.”

1 Ekim sonrasına kalabilir


Yasa teklifinin Meclis tatile girmeden TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor. AK Parti kurmayları, teklifin Genel Kurul görüşmelerinin ise yeni yasama döneminin başlayacağı 1 Ekim’den sonraya kalabileceğini bildirdi.

Sokak hayvanları yasası taslağı: Saldırganlar uyutulacak, zararsızlar kısırlaştırılacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.