Dikkat çeken araştırma! Kanser hastalarında yıllar öncesinden çıkan ortak belirti: Stres ve travmatik olaylar

kanser hastalarında

Yapılan araştırmalara göre tek bir travmatik olay bile, vücudun savunma sistemini zayıflatarak tümörlerin oluşması için mükemmel bir ortam yaratabiliyor.

Acı bir boşanma, aileden birinin ölümü veya ciddi bir yaralanma, üzerinizde kalıcı bir etki yaratabilir, hayatınızın geri kalanında strese nasıl tepki vereceğinizi olumsuz etkileyebilir ve potansiyel olarak kanser riskinizi artırabilir.

2019 yılında 54.000’den fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, araba kazası veya saldırı gibi travmatik bir olay yaşayan ve post travmatik stres semptomları (PTSD) gösteren kadınların, travmatize olmayan kadınlara göre yumurtalık kanseri geliştirme riskleri iki kat daha fazlaydı.


2024 yılında 280 hasta üzerinde yapılan başka bir araştırma ise, baş, boyun ve pankreas kanseri teşhisi konulan hastaların çoğunun, kanser olduktan sonraki beş yıl içinde farklı, büyük ve stresli bir olayla başa çıkmak zorunda kaldığını ortaya koydu.

Konuyla ilgili olarak Dr. Andrea Lynne Roberts ise, “PTSD’ye veya yaşam boyu süren duygusal sorunlara yol açan stresli olayların sağlığınızı etkileyebileceği ve bir dizi tıbbi rahatsızlık geliştirme olasılığınızı artırabileceği doğrudur. Örneğin, stres ve kalp hastalığı arasındaki bağlantı, kanserle olan bağlantıdan çok daha güçlüdür. Eğer yüksek stres seviyeniz varsa, kanserin endişelenmeniz gereken bir şey olmadığını düşünüyorum” dedi.

Tüm bu uyarılara rağmen bilim insanları onlarca yıldır kanser ve stres arasındaki bağlantıyı araştırmaya devam ediyor.

MD Anderson’daki Bütünsel Tıp Programı Direktörü Dr. Lorenzo Cohen, bunun “vücudunuzun sistemlerinin işleyişi üzerinde derin bir etki yaratabileceğini” söyledi.


Dr. Cohen, sahip oldukları en iyi tahminin “stresin vücudunuzu kansere karşı daha misafirperver hale getirdiği” olduğunu yani vücudunuzun kansere ve diğer hastalıklara karşı doğal savunmasını zayıflattığı anlamına geldiğini belirtti.

Stres kansere yol açar mı? Bilimsel araştırmalar ne diyor?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.