Yazarlık

DUYURU: Gündem, Sağlık, Bilim, Teknoloji, Çocuk, Eğitim, Moda, Gezi Seyahat, Yemek, Mekan, Astroloji, Turizm, Sektörel, Sanayi, Ticaret ve Hukuk kategorilerinde yazacak adaylar öncelikli olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Yazarlık Başvurusu

Görev tanımı: Gündem ve belirlediğimiz kategorilerde fikir ve haber yazıları yazmak.

Aranan nitelikler: Bilgi birikimi, yazı dilinde akıcılık, özgünlük, kritik düşünme ve analiz yeteneği, sorunları irdeleyerek çözüm üretebilme ve çalışma prensiplerimize uyarak özenli yazı teslimi yapmak.

Katılımcı Yazarlık şartı: Ayda en az 1 yazı teslim etmek.

Kadrolu Yazarlık şartı: Ayda en az 3 yazı teslim etmek.

Başvuru için gerekli dosyalar:

▪ CV veya Özgeçmiş
▪ Yazar fotoğrafı
▪ Biyografi
▪ İki örnek yazı

Önemli bilgi: Aday kabul edilirse örnek yazılar yayına girecektir. Dolayısıyla örnek yazıların 300 kelimeden az olmamak kaydıyla aşağıdaki 2016 Yayın Dönemi kategorilerinden birine uygun olması, imla ve noktalama konusunda hatasız olması beklenmektedir. Blog, günce tarzında, belli bir konusu, odağı ve ana fikri olmayan örnek yazıları başvuruda dikkate alamıyoruz. Lütfen başvuru yapmadan önce Çalışma Prensiplerimizi okuyunuz ve buna uygun bir şekilde başvuru yapınız.

Başvuru irtibat: Başvurunuzu, yukarıda istenen dosyaları eksiksiz olarak editor@indigodergisi.com adresine iletiniz.

Yazarlık Sözleşmesi: İndigo Dergisi’ne kabul edilen her yazar, Yazarlık Sözleşmesi’ni okuyup kabul etmiş sayılır. Bu sözleşmeye göre yazarlar, site kullanıcısı olup siteye içerik sağlayan üyelerdir. Herhangi bir ücret ödenmemektedir. Başvuru yapacak yazar adayı, bu sözleşmeyi kabul etmiş sayılır, sözleşme dışında bir hak iddia edemez..

Taahhüt: İndigo Dergisi’ne yazarlık başvurusu yapan her adayın, İndigo Dergisi Yazar Kullanıcı SözleşmesiYayın İlkeleri, Hukuki Şartları, Telif Hakları ve Kopyalama Kuralları ve Çalışma Prensipleri‘ni okuyup anlaması beklenir. Yazarlık başvurusunda bulunan adaylar, tüm bu kural ve koşullara uymayı taahhüt etmiş sayılır.

Başvurudan önce: Lütfen Yazar Kullanıcı Sözleşmesi, Çalışma Prensiplerimizi, Yayın İlkelerimizi ve Yazar Rehberi‘ni okuyup anlamadan başvuru yapmayınız.

İndigo Dergisi 2015-2016 yayın dönemi kategorileri

 • Türkiye: Kritik, Siyaset, Ekonomi, Gündem
 • Dünya: Kritik, Dış Haberler, diplomasi, ekonomi, seyahat,
 • Bilim: Bilişim, Teknoloji, Araştırma, Buluşlar, Keşifler, İcatlar
 • Sağlık: Tıp, Spor, Beslenme, Cinsellik, Uzman Görüşleri
 • Eğitim: Kritik, Üniversite, Araştırmalar, Buluşlar
 • Kültür Sanat: Müzik, Sinema, Tiyatro, Güzel Sanatlar, Tarih
 • Yaşam: Gezi-Seyahat, Mekan, Yemek, Moda, Biyografi, Yaşam Tarzı, Trendler
 • Çevre: Kritik, Doğa, Şehir, Ekoloji, Tarım ve Hayvancılık, STK’lar
 • Çocuk: Çocuk Gelişimi, Eğitim, Pedagoji
 • Psikoloji: Psikolojik sorunlar, İlişkiler…
 • Sosyal Sorumluluk: Kritik, sivil toplum
 • Sosyal Medya: Trendler, Kritik
 • Yerel haber ve yazılar
 • Röportajlar

Yazarlık başvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar

▪ Yazarlık pozisyonunda başvuru için gönderilen bilgi ve örnek yazılarda imla ve noktalama hatası bulunan veya eksik dosya gönderenlerin başvuruları dikkate alınmayacaktır.

▪ Başvuru yaparken lütfen hangi kategorilerde yazmak istediğinizi de belirtiniz. Yazarlık yapılacak kategorilerin, yazar adayının aldığı eğitimle doğru orantılı olması beklenmektedir. Birden çok kategoride yazı teslimi yapabilirsiniz.

▪ Başvuru için gönderilecek yazar adayının fotoğrafı, yayınlanacak derecede iyi kalitede olmalıdır. Vesikalık fotoğraf kabul edemiyoruz.

▪ İstediğimiz örnek yazı, yukarıda belirttiğimiz yazı kategorilerine, görev tanımına ve yazarda aradığımız niteliklere uygun olmalıdır. Blog, günlük, günce tarzında belli bir konusu, odağı ve ana fikri olmayan örnek yazıları ve bu nitelikteki başvuruları değerlendirmeye almıyoruz. Başvuran yazar adayının, İndigo Dergisi yayın kalitesine aşina, ilgili ve bilgi sahibi olmasını bekliyoruz.

▪ Başvuru yapmadan önce Çalışma Prensipleri ve Yazar Rehberi‘ni mutlaka okumanızı rica ediyoruz. Yayın prensiplerimize uygun olarak biyografinizi ve örnek yazınızı beklediğimiz kaliteye uygun hale getirebilirsiniz.

▪ Telefon veya sosyal medya aracılığıyla yazarlık başvurusu kabul etmiyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Yazarlara herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

Hayır. İndigo Dergisi’nin yazarları, yasal olarak site kullanıcısı (içerik sağlayıcı) statüsünde değerlendirilmekte olup, maaşlı çalışmamaktadırlar.

Soru: Önceden başka mecralarda yayınlanmış yazılarımın İndigo Dergisi’nde yayınlanmasını istiyorum. Bu mümkün mü?

İndigo Dergisi’nin özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka dijital mecralarda yayınlanmış yazıları kesinlikle yayınlamıyoruz.

Soru: İndigo Dergisi’nin hedef kitlesi ve okuyucu istatistikleri nedir?

İndigo Dergisi nitelikli yayın kalitesi ile A, AB ve C+ grubu hedef kitleye ulaşmaktadır. Alexa verilerine göre ziyaretçilerinin çoğunluğu 25-45 yaş arası ziyaretçiden oluşmaktadır. Türkiye’nin en çok tıklanan haber siteleri arasındadır.

 

İndigo Dergisi Yazarlık Başvuru sayfası. Yayın İlkeleri, Çalışma Prensipleri, koşullar, kariyer, yazarlık başvurusu, köşe yazarları, şartlar