Nobelli Orhan Pamuk

Kral Gustaf, Nobel diploması, madalyası ve 10 milyon İsveç Kronu içeren ödülü Pamuk’a takdim etti. Orhan Pamuk: “Kendimi Daha İyi Hissetmek için Yazıyorum” dedi.

Kral Gustaf orhan pamuk Nobel diploması, madalyası nobel ödülü

Nobel Ödül Komitesi üyesi Profesör Horace Engdahl: “Orhan Pamuk, doğduğun kenti, Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, James Joyce’un Dublin’i ve Proust’un Paris’i yaptığı gibi, vazgeçilmez edebiyat toprağı haline getirdin.”

Prof. Engdahl, Pamuk’un diğer ünlü yazarlar gibi bunu başardığını, doğduğu kenti dünyanın farklı bölgelerinden okurlara hemen hissettirerek ve kabul ettirerek başka bir şekilde yaşatma imkanı sağladığını ifade etti.


Konuşmasına, komite tarafından ödül sahibi ilk açıklandığında kullanılan”Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulan Orhan Pamuk” diyerek başlayan Prof. Engdahl, yazarın kitaplarına ve İstanbul tutkusuna ayrıntılı biçimde atıfta bulundu.

Profesör Engdahl, yazarın doğulu gibi anladığını batılı bir yöntemle okuyucuya yansıttığını belirtti. Engdahl, Pamuk’un romanlarında Batı formlarını kullanırken, okuyucusunu başka duygular, kimlikler ve diğer kültürler arasından inançlar ve hikayeler labirentine süreklediğini kaydetti. “Pamuk, doğduğun kenti, Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, James Joyce’un Dublin’i ve Proust’un Paris’i yaptığı gibi, vazgeçilmez edebiyat toprağı haline getirdin”diyen Engdahl, konuşmasının sonunda, İsveç Kralı 16. Karl Gustav’ı, Pamuk’a ödülünü vermek üzere sahneye davet etti.

Kral Gustaf, Nobel diploması, madalyası ve 10 milyon İsveç Kronu içeren ödülü Pamuk’a takdim etti.


Pamuk: “Kendimi Daha İyi Hissetmek için Yazıyorum” dedi.

Yazar Orhan Pamuk, Nobel Ödül Töreni Resmi Yemeğinde Yaptığı Konuşmada ‘Kendisini Daha İyi Hissetmek, Kızgınlığını Yatıştırmak İçin Yazdığını’ Söyledi. Pamuk, Nobel ödül töreni resmi yemeğinde yaptığı konuşmada ”Kendisini daha iyi hissetmek, kızgınlığını yatıştırmak için yazdığını” söyledi.
Stocholm belediye sarayında 2006 Nobel ödülleri sahipleri onuruna verilen resmi yemeğin sonunda İngilizce kısa bir konuşma yapan bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Pamuk, şunları söyledi:

“Bana neden yazdığımı soruyorlar, buna her seferinde farklı bir yanıt veriyorum. Kendimi daha iyi hissetmek için yazıyorum, içimdeki kızgınlığı yatıştırmak için yazıyorum. Küçüklüğümde ressam olmak isterdim ve resim yapardım. Mutlu olmak için resim yapardım. Çocukluğumdaki mutluluğu bulmak için yazıyorum. Edebiyat, benim çocukluğumdaki mutluluğu daim kılan, canlı mutlu olmamı sağlayan bir unsur.”

Yazar Pamuk, İstanbul ile ilgili otobiyografi kitabının ardından kendisine, ”otobiyografi yazmak için çok genç değil miydiniz?” sorusunu yönelttiklerini, şimdi de ”çok genç yaşta Nobel ödülü almadınız mı?” diye sorulduğunu kaydetti.


Ödül töreni, İsveç televizyonu aracılığıyla yaklaşık 30 ülke canlı yayınladı. Orhan Pamuk, resmi yemekte protokol masasında Kralın kız kardeşi Prenseses Christina’nın yanında, Prensin oğlu Carll Philip’in karşısında oturdu. Yaklaşık 1300 davetlinin katıldığı yemekte, modern bale gösterileri ve müzik dinletileri sahnelendi.