Ahıska’lılaştıramadıklarımızdan mısınız?

Asya’nın derinliklerinde bir ırk; tabiatın tüm çetinliğine karşın ayakta durmayı başarmış, özgürlüğüne ve özgünlüğe fazlasıyla düşkün, “tarih” ilmine mana katan, sıra dışı bir millet… Sanırım uzun uzun açıklama yapmama gerek yok, bu ulvi milletin ismi ve sıfatı, kim olduğu, ne olduğu anlaşılmıştır.

Türk Milleti…

-19441

Göktürk Devletinden bu yana hiç bu kadar dağınık olmamıştık. Oğuz Kağan’dan ve Attila’dan bu yana hiç bu denli çaresiz, başsız kalmamıştık. Son yüz yıldır apar topar, adeta emekleyerek ilerleyen bir gelişim ve yükseliş hareketine girişen Türk dünyası; Türkiye’nin önderliğinde, Ankara’yı her yönüyle örnek alarak, Rus Komünizminin dayatmacı ve sömürgeciliğinden henüz kurtulmuştur. Rusların “Emperyalizm tehdittir” yalanına amade olan bu şanlı ve iyi niyetli devletçikler, sosyalizmin kanlı çukurunda boğulmaktan kurtulamamıştır. Yalnız, az önce söylediğim kurtulmuştur deyimini biraz geniş tutmak gerekiyor. Yanlış bir ifade kullandım. “Henüz kurtulmuştur” demek yerine “kurtulmayı sürdürmektedir” dersem sanırım daha doğru olacak. Zira hala çözül(e)meyen büyük meseleler var.

Örnek olarak “Ahıska Sürgünü” konusuna değinelim. Dernekleşme çalışmaları ve Ankara’dan aldığı özel desteğe rağmen henüz iyi ağızlı gazetecilerin ve iş bilir bürokratların olmaması, olanlarında Ahıska yararına propaganist söylemler geliştirmemesi yüzünden pamuk ipliğine bağlı bir süreç geçiren Ahıska’lılar, yıllar sonra yeniden, ama bu defa gençlerin öncülüğünde hak arama maratonuna geri döndüler.

Dünyayı korkutan ve düşündüren Türkiye’nin sahip olduğu bu genç nüfus son yıllarda işe yarar şeyler yapıyor. Konferanslar düzenliyor, kitaplar hazırlıyor, belgeseller çekiyorlar. Son olarak benimde içinde bulunduğum bir proje var gündemde… Biraz bahsetmek istiyorum. “Ahıska Sürgünü”ünü yazmam istendi. Kabul ettim. Konu hakkında geniş bilgim yoktu. Açıkçası bana bu teklif gelene dek Ahıska’nın bu denli yaralı olduğunu da bilmiyordum. Şöyle bir sargı bezini kaldırıp kanayan yeri kontrol ettiğim zaman dehşete düştüm. Yaptığım araştırmaların yanı sıra sürgünü bizzat yaşamış insanları da dinledim. Acı üstüne acı, buram buram felaket kokan bir drama el attığımı anlayınca çalışmalarımı hızlandırdım.


Evet, teklifi kabul etmiştim etmesine lakin işe nereden başlayacağımı, kurguyu nasıl oluşturacağımı bilemedim. Konu hakkında özel belge ve kayıtlara ulaşmam gerekiyordu. Sağ olsun bazı dernekler bana bu konuda destek oldu. Ayrıca bazı tarih profesörleri konu hakkında bana ayaküstü bilgi bile verdi. Çalışmamı ciddiyetle sürdürürken doğal olarak Ahıska konusunu dava edinmiş Ahıska’lı derneklere de ulaştım. Ancak hayal kırıklığı yaşadım. Bana üstün körü adres göstermek dışında ciddi bir manevi destekte bulunmadılar. Pire için yorgan yakacak değilim, bireysel olarak projeyi tamamlayacağım. Bu davayı bizzat yaşayan insanlar kadar olamaz tabii ama en az onlar kadar Ahıska’ dava edindim.Gerçek ve kanlı bir hikâyeden, gerçek karakterlerin yaşadıklarından yola çıkarak yazılan bir başucu eseri; “Ahıska Sürgünü

Ben değil bir başkası yazsaydı yine aynı duygularla yazacaktı buna eminim. Ama Ahıska Sürgünü meselesini herkese ben ulaştıracağım için haklı bir heyecan içerisindeyim. O halde bugün hepimiz Ahıska’lıyız…

Ahıskalılaştıramadıklarımızdan iseniz burada size yer yok..!


PAYLAŞ
Önceki yazıGreenpeace: Kuzey Işıkları Projesi
Sonraki yazıGezi Parkı ve Direnişin Kanıtlarını Toplamak

16 Nisan 1989’da İstanbul’da doğdu. Aslen İskilipli’dir. Namık Kemal Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve Beykent Üniversitesi Tarih Bölümü mezunudur. Beykent Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Akademik kariyerini Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında sürdürmektedir. Mürsel Ferhat Sağlam, 2012’de Ajans Paradise, 2014’te Şilep Dergi’yi kurmuştur. Edebi (roman, hikâye, şiir, eleştiri, deneme), akademik (tarih, edebiyat), sektörel (reklam, pazarlama, iletişim, marka yönetimi, yeni medya, online itibar yönetimi, dijital pazarlama, girişimcilik, sosyal medya vs.) türlerinde yayınlanmış ve yayına hazırlanmakta olan kitapları bulunmaktadır. Mürsel Ferhat Sağlam; dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlama, online itibar yönetimi ve dijital marka yönetimi alanlarında kişi ve markalara danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca dijital pazarlama, marka yönetimi, sosyal medya, içerik pazarlaması, girişimcilik konularında üniversitelerde ve kamu ve özel kurumlarda eğitimler ve konferanslar vermektedir.

Yayınlanmış Kitapları;
Günübirlik Sonsuzluk (2011)
Raygan (2014)
Aşkzade (2016)
Stratejik Marka Yönetimi (2017)