İndigo Dergisi 100. Sayısını Kutladı

BASIN BÜLTENİ / 18 Ocak 2014 – İndigo Dergisi 100. Sayısını Kutladı

Türkiye’nin ilk internet dergisi ile ‘alternatif medya’ya bakış

Türkiye’nin ilk internet fikir dergisi olan İndigo Dergisi, 100. Sayısı’nı yayımladı.


indigo-dergisi-100-sayi-kutlamasi

İndigo Dergisi, Türkiye’de alternatif medyanın temellerini attı

İndigo Dergisi, 2005 yılında gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturup farkındalık yaratmak amacıyla bağımsız bir internet dergisi olarak kuruldu. Okurlarında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek, dünyanın olumlu yönde değişimine katkıda bulunmayı vizyon edindi.

İndigo Dergisi’nin ‘alternatif basın’ söylemi; taraflı ana akım meydanın güvenilirliğinin şüpheli hale geldiği 21’inci yüzyılda, internetin gücünü kullanan; okurlarının sesi olan; tabuların üstüne giden;  ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf bir yayıncılık anlayışını desteklemektedir.

İndigo Dergisi, gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratan, okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek dünyanın olumlu yönde değişimine katkıda bulunmuş bir yayın kuruluşu oldu.

Alanında yetkin ve çok çeşitli yazar kadrosuyla bugüne kadar “Değişim” teması ile hareket etti. Sekizinci yılında 100’üncü sayısıyla artık “Dönüşüm” söylemine başlıyor. Dünyanın, insanın ve bilinçlerin dönüşümüne…

Kurulduğu günden beri istikrarlı ve düzenli bir şekilde yayınını sürdürerek binlerce yazıyı okuyucularına ulaştırdı. Türkiye’de alternatif medyanın öncüsü olarak ayda yaklaşık 500 bin okura ulaşıyor.

İndigo Dergisi, yayın hayatı boyunca birçok sosyal sorumluluk projesine de imza attı, yazılmadık konuları yazdı, ele alınmayan noktalara değindi. Yaşamdan gündeme, kültür sanattan kişisel gelişime çok geniş bir perspektife sahip olan İndigo Dergisi’ni takip etmeye ve birlikte dönüşüme davet ediyoruz.


Hale Karaarslan
Yazı İşleri Müdürü

indigo-8-yasinda
İndigo Dergisi 8 Yaşında

 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.