Romantik Sokaklarında Gezerek Masallar Şehri Prag’ı Keşfedin

Bir şehir düşünelim şimdi, içinde geziyorsunuz ve kendinizi masallar diyarında hissediyorsunuz. Orta Çağ tarihini anımsatan yapıları ve tarih kokan sokaklarıyla Çek Cumhuriyeti başkenti Prag’dayım.

IMG_0741

Soğuk bir kış gününde, Türk Hava Yolları ile son derece konforlu bir uçuşun ardından ulaştım şehre. Hava Yollarımız sürekli gelişiyor, her defasında kalite standartları artan bir uçuşla karşılaşıyorum. Daha havaalanındayken buram buram ülkemden uzak hissetmiştim kendimi. Arkadaşım ve aile dostumuz olan, Erasmus programı ile 6 aydır bu şehirde yaşayan sıcakkanlı insan, hava alanında karşıladı beni. Kalacağımız yere ulaşmamız yaklaşık olarak bir saat sürdü. Genellikle öğrenci değişim programları ile Prag’a uğrayan insanların kaldıkları son derece bilinen bir mekânda yapmıştım konaklamamı. Tertemiz odalar ve tüm ihtiyaçları karşılamaya yönelik dizayn edilmiş bir binaya sahip olan ‘Hostivar’ı, Prag’a uğrayacak olan herkese tavsiye edebilirim.


Hostivar’dan oda manzaram

Bembeyaz bir örtüyle karşılaşıyorum, kristal gibi parlıyor her yer. Hava durumu -10 ları gösteriyor ancak hissedilen bunun çok daha altında. Her şeye rağmen bir an önce dışarı çıkıp destanlara konu olmuş yerleri gezmek istiyorum. Kaldığım yerdeki öğrencilerle iyi anlaşıyorum, ilk günümüzde onlar da bize eşlik ediyor ve döneceğim güne kadar hiç ayrılmıyoruz. Dünya’nın her yerinden eğitim için gelenler, güzel dostluklar kurmuşlar burada. Yepyeni kültürleri keşfederek dillerini geliştiriyor ve dünyadaki farklı eğitim sistemlerini görmüş oluyorlar. Gezmek, yeni yerler görmek, farklı ülkelerde uyanmak ise bu programların kişiye sağladığı unutulmayacak avantajlardan…

Görülecek Yerler

Şirin ve otantik cafeler, Dünya Kültür ve Doğa Mirası Listesi’nde yer alan eski yerleşim merkezi Old Town, efsanelere konu olan şehrin en önemli simgesi Charles Köprüsü, şehri birleştiren Vltava Nehri, önünde fotoğraf kuyruklarıyla karşılaşacağınız Astronomik Saat, tarihin izlerini saklayan Prag Kalesi, Kafka’nın büyüdüğü romantik sokaklar, hava kararmadan önce dünyaca ünlü bir Hollandalı şirketin inşa ettiği Dans Eden Yapı ve şehre her gelenin bir iz bıraktığı John Lennon Duvarı şehir içinde gezip görülmesi gereken en önemli ziyaret noktaları olarak bilinmekte.

Astronomik Saat

Orta çağdan kalma bir saattir. Saat üstündeki 12 saat dilimi 12 burcun sembollerini göstermektedir. Bu özelliği saatin turist çekmesini sağlamaktadır.

14834_10151429420379432_1241040051_n

Charles Köprüsü

Adeta bir anıt görünümünde olan köprü, gotik yapısı sayesinde son derece renkli bir sanat galerisi görünümüne kavuşmuştur.

1003084_10151734251224432_1592234323_n

John Lennon Duvarı

Beatles’ın efsanevi üyesi John Lennon 1980 yılında vurulduğunda, gençler bu duvarı renkli ve sanatsal boyamalarla, şiirlerle anıtlaştırdı. Sonrasında polis, bu projeyi durdurmak istese de sonuç olarak barış ve sevgi kazanmıştır.

1017683_10151734251389432_1500557109_n

Old Town

Prag’ın en merkezi yerinde bulunan bir meydandır. Prag’daki en eski ve en önemli meydan olan Old Town, 10. yüzyılda birçok ürünün uluslar arası satışının yapıldığı bir yer olarak kurulmuştur. Meydan, birçok tarihi yapıyla çevrilidir.

IMG_0360

Kafka’nın Büyüdüğü Romantik Sokaklar

Venedik sokaklarını andıran yapısıyla, Kafka’nın büyüdüğü bu sokaklar ziyaretçilere unutulmaz duygular yaşatmaktadır.


IMG_0458

Dans Eden Yapı

Mimarının, dans eden bir çiftten esinlenerek ortaya çıkardığı bu eser,  adını da ilham kaynağından alıyor. Dans Eden Ev, aslında Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olmasının yanında  Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, şehir merkezinde inşa edilen binaya verilen takma isimdir.

IMG_0657

Sarı, mavi, pembe renkli evleri, nehirde yüzen kuğularıyla bugüne kadar gördüğüm en farklı kentti Prag. Tüm mimari tarzlar caddelerde birbirine yaslanmıştı, ve hepsi özelliklerini koruyordu. Kent, mimariye olan saygısını müzikten de esirgememişti. Smetana ve Dvorak gibi ünlüleri yetiştirdiği gibi Weber, Beethoven, Chopin, Liszt, Wagner ve daha nice dahilere de kapılarını sonuna kadar açmış, onları kucaklamıştı.

Peki ya Mozart! Mozart’ın Prag ve halkıyla özel bir ilişkisinin olduğu herkes tarafından bilinir. Birçok turist, Mozart’ın Prag’daki izlerini takip ediyor ve Mozart Müzesi’ni geziyor.

Yeme-İçme

Prag mutfağı genellikle domuz eti ve dana eti yoğunluklu olarak bilinir, bu yemekler özel soslarla ve yanlarında atıştırmalık yiyeceklerle servis edilir. Türk mutfağına oldukça uzak olduğu için Çek mutfağına mesafeli davranıp, yalnızca çok meşhur olduğunu bildiğim ‘goulash’ yiyerek yetinmiştim. Yerken ve sonrasında midemde bıraktığı tat nedeniyle iyi bir tanışma olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak tatlılar, Çek mutfağına özgü aromalı kahveler, özellikle denemenizi istediğim cheesecake çeşitleri değinmeden edemediklerim.

Ünlü Çek yemeği ‘Goulash’

Renkli ve hareketli bir gece hayatı olan Prag, özgürlükler şehri olarak bilinmekte. Her geçen gün genişletilen yeni yasalarla, geceleri yapılacak alternatifler sürekli artıyor.

Prag’ı soğuk bir günde tanımış ve soğuğun ona yakıştığına karar vermiştim. Yaklaşık olarak bir hafta geçirdiğim masal şehir, bana hayatım boyunca unutamayacağım hisler sunmuştu. Şimdiler de onu çok özlüyorum…


Son olarak, harika anılarla veda ettiğim bu şehri herkesin görmesini istiyorum. ‘Prag’ masallar şehri, ‘Prag’ rüya şehir, ‘Prag’ tarihini koruyan yapısıyla insanlık için bir ütopya…


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.