Şirin bir İngiliz köyüdür Castle Combe

İngiltere’nin kalabalık şehirlerinden, ışıltılı caddelerinden, lüks mağazalarından uzaklarda, 1966’da resmi olarak “Sıra dışı Doğal Güzellik Alanı” ilan edilen Cotswolds vadisine saklanmış sevimli bir köydeyim. Herkes ‘Castle Combe’ diyor ismine, ben ‘Masal Köy’ dedim.

castle combe

Meşhurdur İngiliz köyleri. Zamanın gizlendiği tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle gerçek İngiltere’yi saklar içinde. Yıl boyu ipeksi yağmurlarla ıslanan yemyeşil tepeler, bakımlı çiftlikler, küçük kasabalar yol boyu birbirini takip eder. Taş evler ormanları ve nehirleri seyreder, etrafını rengarenk çiçekler süsler.

ingiliz köyü castle combe ingiltere britanya

Castle Combe, Times’ın en iyi 30 köy sıralamasında 2. sırada. Coğrafi konum olarak Londra ve Bristol şehirlerine kısa bir mesafede. Araba ile devam ettiğimiz yolculuğumuzda sık ormanlarla kaplı yollarda gizlenen bir yerleşim arıyor gibiydik. Köy girişinde yöre halkı bizi çok nazik bir selamlamayla karşılamıştı.


ingiliz köyü castle combe ingiltere britanya

Doğanın ihtişamıyla çevrelenen köy, İngiliz tarihine uzanan yapısıyla dikkat çekiyor. Köydeki yapıların en eskilerinden birisi St. Andrew kilisesi. Hala kullanımda olan bu kilisenin içini de gezdik. Etkileyici bir atmosfere sahip. Yıllardır orada olan yaşlı bir rahibeyle sohbet etme şansı yakaladık, oldukça keyifliydi. Kilise İngiltere’de sayıları çok az olan Ortaçağ saatlerinden birine sahip. Bu özellik mekanı oldukça özel kılıyor.

ingiliz köyü castle combe ingiltere britanya ortacag kilisesi

Köy nüfusu 300-350 kişi arasında. Geçmişte İngiltere’nin ünlü klasik müzik bestecilerinin yaşadığı bölgede bugün gözlerden uzak kalmak isteyen sinema oyuncuları, ressamlar ve ünlü politikacıların evleri bulunuyor.

Castle Combe birçok ünlü yapıma da ev sahipliği yapmış. Doctor Dolittle, War Horse, Sturdust, The Wolfman, Find Me A Spy, Catch me a Traitor ve Agatha Christie’s Poirot dizisinin “The Murder of Roger Ackroyd” adlı bölümü bu yapımlardan birkaçı.

Doctor Dolittle, War Horse, Sturdust, The Wolfman, Find Me A Spy, Catch me a Traitor ve Agatha Christie's Poirot


Köy meydanındaki otantik kafenin önünde bulunan ahşap sandalyelere oturun, yeşili seyrederken kendinize sütlü bir İngiliz çayı ve tazecik elmalı pay ısmarlayın. Yolunuz Castle Combe’a düşsün!

İngiltere’den Bir Yaşam Kritiği: Türkiye ile karşılaştırma


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.