Gülben Ergen Soma’yı Unutmadı

Soma’daki facianın ardından çocukların yüzü ilk kez güldü. Sanatçı Gülben Ergen öncülüğünde çalışmalarını yürüten Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Manisa’nın Soma ilçesinde 23. anaokulunu açtı.

gülben ergen soma tabela
Fotoğraf: Ercan Arslan

Mayıs (2014) ayından bu yana yaralarını sarmaya çalışan Soma’da ilk kez şenlik havası vardı. Gülben Ergen, okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla kurduğu Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin 23’üncü anaokulunu Soma’da açtı.

Somalılar kazanın ardından aylar sonra ilçede farklı birşey konuşulduğu için mutluydular. Anaokulunda üç tedrisatla 70 çocuk eğitim görecek.


Soma maden kazasından sonra çizdiği resimle simge haline gelen Nihal Acar da ailesiyle birlikte Zonguldak’tan katıldı. Açılışta hazır bulunan Gülben Ergen ise, “Ağlayarak gitmiştik, gülerek dönüyoruz” dedi.

Çocuklar Gülsün Diye

Çocuklar Gülsün Diye Derneği; 2010 yılında Sanatçı Gülben Ergen öncülüğünde başlatılan Çocuklar Gülsün Diye kampanyasının devamı olarak kuruldu. Sanatçı Gülben Ergen’in başkanlığını, Araştırmacı Elvan Oktar’ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Türkiye genelinde 23 anaokulu inşa eden dernek, içlerini çağdaş bir eğitim için gereken tüm materyallerle donatarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etti. Çocukların evlerinden okullarına giden yollarını kısaltabilmek ve bu yolculuğu onlar için kolaylaştırabilmek amacıyla anaokullarına servis araçları da alındı.

Bugüne kadar toplanan desteklerle 122 bin adet oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemesi, 84 farklı anaokuluna kayıtlı 2 bin 500 ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaştırıldı.

Dernek, 22 Ekim 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı iş birliği protokolü çerçevesinde, ihtiyacı olan bölgelerde anaokulları yaparak okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

gülben ergen soma çocuklar gülsün diye

[divider]

Facebook: https://www.facebook.com/cocuklargulsundiye

Anaokullarının ihtiyaçları hakkında detaylı bilgi: http://cocuklargulsundiye.wordpress.com/

Destek olmak isterseniz: http://www.cocuklargulsundiye.org/tr/destek-ol

[divider]

50x70 poster secilen.indd

SMS ile destek olabilirsiniz


Yukarıdaki numaralara CGD yazıp 1 SMS atarak 5 TL tutarında destek olup, çocuklarımızın yüzünü güldürebilirsiniz.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.