Gülben Ergen Soma’yı Unutmadı

Soma’daki facianın ardından çocukların yüzü ilk kez güldü. Sanatçı Gülben Ergen öncülüğünde çalışmalarını yürüten Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Manisa’nın Soma ilçesinde 23. anaokulunu açtı.

gülben ergen soma tabela
Fotoğraf: Ercan Arslan

Mayıs (2014) ayından bu yana yaralarını sarmaya çalışan Soma’da ilk kez şenlik havası vardı. Gülben Ergen, okul öncesi eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla kurduğu Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin 23’üncü anaokulunu Soma’da açtı.

Somalılar kazanın ardından aylar sonra ilçede farklı birşey konuşulduğu için mutluydular. Anaokulunda üç tedrisatla 70 çocuk eğitim görecek.


Soma maden kazasından sonra çizdiği resimle simge haline gelen Nihal Acar da ailesiyle birlikte Zonguldak’tan katıldı. Açılışta hazır bulunan Gülben Ergen ise, “Ağlayarak gitmiştik, gülerek dönüyoruz” dedi.

Çocuklar Gülsün Diye

Çocuklar Gülsün Diye Derneği; 2010 yılında Sanatçı Gülben Ergen öncülüğünde başlatılan Çocuklar Gülsün Diye kampanyasının devamı olarak kuruldu. Sanatçı Gülben Ergen’in başkanlığını, Araştırmacı Elvan Oktar’ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Türkiye’de okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Türkiye genelinde 23 anaokulu inşa eden dernek, içlerini çağdaş bir eğitim için gereken tüm materyallerle donatarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim etti. Çocukların evlerinden okullarına giden yollarını kısaltabilmek ve bu yolculuğu onlar için kolaylaştırabilmek amacıyla anaokullarına servis araçları da alındı.

Bugüne kadar toplanan desteklerle 122 bin adet oyuncak, kitap ve kırtasiye malzemesi, 84 farklı anaokuluna kayıtlı 2 bin 500 ihtiyaç sahibi öğrenciye ulaştırıldı.

Dernek, 22 Ekim 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı iş birliği protokolü çerçevesinde, ihtiyacı olan bölgelerde anaokulları yaparak okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

gülben ergen soma çocuklar gülsün diye

[divider]

Facebook: https://www.facebook.com/cocuklargulsundiye

Anaokullarının ihtiyaçları hakkında detaylı bilgi: http://cocuklargulsundiye.wordpress.com/

Destek olmak isterseniz: http://www.cocuklargulsundiye.org/tr/destek-ol

[divider]

50x70 poster secilen.indd

SMS ile destek olabilirsiniz


Yukarıdaki numaralara CGD yazıp 1 SMS atarak 5 TL tutarında destek olup, çocuklarımızın yüzünü güldürebilirsiniz.