I. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Başladı

Dört gün sürecek ve Marmaris’te bir ilk olarak düzenlenen I. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali kortej yürüyüşü ile başladı.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali-afiş-indigodergisi

Festival, 24-27 Eylül tarihleri arasında birçok ünlü yönetmen ve sanatçıyı ağırlıyor.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’ne katılan Jüri Üyeleri ve Konuklar

Korteje jüri üyeleri; Vecdi Sayar, Hayri Çölaşan, Aslı Şahin, Ön Jüri üyeleri  Orhan Aydın, Bülent Özkam, Tarık Alpagut ve Serdar Gürcan; Arif Keskiner, Gülsen Tuncer, Engin Ayça, Zeynep Altıok Akatlı, Sabah Duru, Aynur Yolcu, Suat Çağlayan, Prof. Dr. Oğuz Oyan, Işıl Oyan, Fatih Erkoç, Aslı Şahin, Safa Önal, Ertem Görenç, Neşe Erberk, Murat Onuk, Birgül Ayman Güler gibi ünlü isimler ile Marmaris Belediyesi ve Marmaris, Köyceğiz ve Datça Turizm Alanı Altyapı Birliği’nin (MARTAB), Rotary kılüp üyeleri,  Türk Chopper Motosiklet Kulübü Marmaris Şubesi üyeleri, Bisiklet Derneği üyeleri, Marfod (Marmaris Fotoğrafçılar Derneği) Lions Kulüp üyeleri ile halk eşlik ettiler.


Kortej yürüyüşünde Neşe Erberk’in, halka karanfil dağıtması büyük sempati topladı.

Marmaris Uluslar

Korteje katılan Türk Chopper Motosiklet Kulübü Marmaris Şubesi üyeleri, renkli görüntüler oluşturdu. Festivalin logosunun bulunduğu motorlarıyla kortejin en önünde yer alan motosikletli grup, turistlerin ilgisini çekti.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali

Marmaris ve Sanat

24-27 Eylül Uluslar arası Kısa film Festivali’nin ilk günü epey hareketli geçti. Akşamüzeri düzenlenen Kortej ve akşam Gala Açılış kokteyliyle başlayan festival, Marmaris’te epeydir sanatsal anlamda eksik, sanata ve sanat etkinliklerine ne kadar hasret kalındığını  gösterdi. Bu tür organizasyon ve sanatsal çalışmalara önem kazandırılması için seferberlik isteği içinde olan bilinçli kesimin tebrikleri, MarmariSANart Festival komitesini mutlu etti.

Marmaris’te sanatsal anlamda bir mum yakıldığı ve bunun bir meşaleye dönüşmesi için halkın, Marmaris’te yaşayan sanatçıların, tüm sivil toplum örgütlerinin, kısaca herkesin, Sanat ve Marmaris dışında hiçbir beklentiye girmeden elini taşın altına koyarak işbirliği içinde olması gerektiği görülüyor.

Galaya ev sahipliğini Martı Grubu’nun otellerinden Martı Resort yaptı. Martı Otel yönetimi muhteşem bir organizasyon gerçekleştirerek, halkın takdirini kazandı. Marmaris’e uzun yıllardır turizm alanında hizmet veren ve eşsiz mimarisini bozmadan, Marmaris ve sanatla bütünleşen Martı Otellerinin sanata destek anlamında da katkısı konuşulan gecede, Festival Başkanı Şeref Öztürk,  festivale katkı sağlayan herkese teşekkür etti.


Gala Açılış gecesi organizasyonu için Martı Resort sahiline kırmızı halı serilerek, tüm konukların karşılanması sahil kapısı girişinden  sağlandı.

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali

Galanın sunuculuğunu Çiğdem İrtem ve Murat Onuk’un üstlendiği gece, Marmaris Altın Adımlar Dans gösterileri ve Özlem Poyraz’ın organize ettiği muhteşem bir ambians ile eşsiz bir geceye dönüştü.

10685414_10152728288221737_1962608581972173431_n

Festivalin danışmanlığını; Ahmet Mümtaz İdil,  Festival Başkanlığını; Şeref Öztürk’ün üstlendi.

Festivalde sergilenecek 81 kısa filmden kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel dallarında ödüle layık görülen yönetmenlere “Marmaris İnci Ödülü” verileceği belirtildi.

Festival kapsamında Marmaris Kültür Evi’nde bugün saat 12.30’da Yönetmen ve yazar Arif Keskiner, imza gününde hayranlarıyla buluşacak.

Festival süresince tüm finalist filmler, Martı Resort Otel’de saat: 21.00’de gösterilecek. Ayrrıca kentte 4 ayrı yerde sinema perdeleri kuruldu. Halk ve turistler filmleri her gün akşam saat 20.00’de Yat Limanı mini anfide, 19 Mayıs Gençlik Parkı’nda, sahilde Belediye Çay Bahçesi ( eski Saman İskelesi), İçmeler Gölenye Meydanı’nda plajında izleyebilecek. Plajlara kurulan perdelerin önüne nostalji olsun için açık sinemalar gibi sandalyalar dizilerek, izleyicilerin o havayı tatmaları ve rahatlığı sağlanacak.


Cumartesi günü Blue Port Alışveriş Merkezi’nde saat 14.00’te, Sinemacı Hilmi Etikan ile sinema konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.