Çocuk ve doğa: Sağlıklı ahşap oyuncak

Günümüzde ahşap oyuncakların üretimi, petrolün oyuncak sanayisinde yerini almasıyla bir hayli azaldı. Fabrikasyon olarak üretilmeye devam eden bir takım ahşap oyuncaklar ise boyalarında ve cilalarında barındırdıkları zehirlerle çocukların sağlığını tehdit ediyor. Oyuncak MU, alternatif ama gerçek bir ahşap oyuncak markası. Üstelik hem sağlıklı hem de çocuk gelişimine uygun. 

ahsap_oyuncak_mu_bedia_tululer_1

Zeka Geliştirici Oyuncaklar

tahta oyuncakÖzellikle bebeklerde ve gelişim çağındaki çocuklarda, oyuncakların zihin gelişimine olan katkısı uzmanlarca tespit edilmiş bir gerçektir. Anne babaların çocuklarını hem eğlendiren, hem de zihin gelişimine katkı sağlayan oyuncaklarla dolu Zeka Geliştirici Oyuncaklar alması minik zekalar için harika seçimlerdir.

***


Oyuncak MU

Oyuncak MU, çocuklar için doğayla iletişim kurmayı sağlayan, doğanın içinden gelen ahşap oyuncaklar…

Antalya’da bir okul öncesi öğretmeni ve ressam olan Bedia Tülüler, M. Emre Şimşek ile birlikte ev atölyesinde el yapımı ahşap oyuncaklar üretmeye başladı. Altı aylık bir tasarım sürecinin ardından ürünleri kısa süre önce Oyuncak MU ismiyle internette yer aldı.

Bedia Tülüler, doğadan her alanda uzaklaşan çocuğun, bir yetişkin haline geldiğinde doğa üzerinde tüm canlıları riske atan baskılar kurduğunu düşünüyor. Buradan hareketle çocukları doğaya, doğayı da çocuklara vermenin gerekli olduğunu ifade ediyor.


tahta oyuncaklar

Ahşap oyuncaklar, kıl testere yardımıyla şekillendirip, ince bir zımparanın ardından doğal bir reçineyle cilalanarak üretiliyor. Amaçları, festivaller ve fuarlar aracılığıyla daha çok insanla ahşap oyuncak tasarımlarını paylaşabilmek…

ahşap-oyuncak

Çocuk, ağaçtan bir oyuncağı eline aldığında o ağaçla bütünleşir. Ağacın sahip olduğu yaşamsal titreşimin bir kısmını hisseder. Ağacın içinde yuva yapmış bir sincabın sesini duyar, neşelenir. Evirir çevirir, birbirini uyumla takip eden damarlara bakar, dalların çıktığı gözlerin harelerini ilgiyle inceler. Isısını duyumsar. Rengiyle, kokusuyla kendine has olduğunu farkeder. Hayaller kurar. Ağaçtan bir nesne yardımıyla değişimi ve dönüşümü görür. Belki böylece zamanla iyi ve kötünün ötesinde bir şeyin (MU) olduğunu, bunun da doğanın bütünlüğü olduğunu anlayabilir. (Bedia Tülüler & Emre Şimşek)

***


Oyuncak MU web sitesinden çeşit çeşit, birbirinden güzel ahşap oyuncaklara isimleri ve fiyatlarıyla birlikte ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Çocukların yanı sıra ruhu çocuk kalanlar büyüklere de tavsiye ederim. http://oyuncakmu.blogspot.com

‘Oyuncak’ Oyalanmak mı Dersiniz?


Mehmet Karaarslan
İndigo Dergisi, Genel Yayın Yönetmeni & Yayıncı || İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi TV Gazeteciliği lisans ve Texas A&M University İletişim dalında yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede Asistan-Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Türk Hava Yolları Kurumsal İletişim Başkanlığı'nda ve Bersay İletişim Grubu'nda Medya Yöneticisi olarak görev yaptı. Kurucusu olduğu İndigo Dergisi'nin Yazı İşleri'ni yürütmektedir.