Meral Akşener MHP Genel Başkanlığı’na Aday mı?

1 Kasım’da MHP’nin büyük mağlubiyetinin ardından partide sular ısındı. Sinan Oğan ve Koray Aydın’dan sonra Meral Akşener de MHP Genel Başkanlık yarışına gireceğinin ilk sinyallerini verdi. Meral Akşener, doğrudan “adayım” demese de “her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırım” diyerek, aday olacağının işaretini verdi. 

meral aksener mhp'den aday mi

1 Kasım seçim sonuçlarında yaşanan başarısızlığın sorumluluğunu doğrudan Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye yükleyen Meral Akşener, “Her sorumluluğun kendisine verildiği bir genel başkan, sonuç başarısızlıksa, o başarısızlıkla ilgili sorumluluğu üstlenmek zorundadır” dedi.

Meral Akşener: Seçimli kongre istiyoruz

Meral Akşener, düzenlediği basın toplantısında MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin istifasını istemediğini özenle vurguladı. Bahçeli’nin “seçilmiş genel başkan” olduğunu söyleyen Akşener, “Dolayısıyla kendisinin istifası istenemez” dedi. Ancak talebini, “eşit şartlarda genel başkanlık yarışının yaşanacağı bir kongre” olarak özetledi. Akşener, “Sayın Genel Başkan seçilmiştir. Dolayısıyla istifasına gerek yoktur. Ancak biz eşit rekabet istiyoruz. Gelin toplayın kongremizi. Delege ne diyecek, beraber görelim” diye konuştu.


“MHP oyunu artırmış olsaydı bu toplantıyı yapıyor olmazdık”

Meral Akşener şöyle konuştu; “Sayın Genel Başkan, MYK tarafından kendisine verilmiş yetkileri kullandı. Bu yetki kullanımının sonucunda eğer MHP 7 Haziran’daki oylarını muhafaza edip, üç beş altı puan koymuş olsaydı, o zaman bu toplantıyı yapmıyor olacaktık…”

Meral Akşener, diğer genel başkan adayları ile temas ya da işbirliği konusunda son derece dikkatli bir üslup kullanmayı tercih etti. “Öncelik, seçimli olağanüstü kongre” diyen Akşener, gelecek için ise diğer genel başkan adayları ile olası bir işbirliğine kapıları kapatmadı. “Kongre’de böylesine işbirliklerine delege karar verir” diyerek, kapıyı aralık bıraktı.

meral aksener tansu çiller tansu ciller

Meral Akşener’den Çiller benzeri slogan

Akşener’in bir dönem DYP’de birlikte siyaset yapmış olduğu Tansu Çiller’in söylemine benzer bir söylem kullanması da dikkat çekti. Çiller Başbakanlığı döneminde “ya olacak, ya olacak” sözleriyle tarihe geçmişti. Akşener bu söylemin bir benzerini kullandı; Olağanüstü Kongre dışında bir “B planı olmadığını” söyleyen Akşener, şu sloganı kullandı: “Başaracağız, başaracağız, başaracağız…” (1)

“Milletime ve ülküdaşlarıma güveniyorum”

Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, Türkiye’nin bekası söz konusu olduğunda, girdikleri mücadeleye kazanmak ve kaybetmek üzerinden bakmayacaklarını ve bakmaya da müsaade etmeyeceklerini anlattı.


Akşener, kadın ve gençlerin aktif ve etkin olarak partinin karar organlarında yer almasının sağlanacağını dile getirerek, nefret dilinin parti içi ve dışı siyasetten uzak tutulacağını, sevgi ve saygının her kademede tesis edileceğini ifade etti.

Hz. Muhammed’in “Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız” hadisinin rehberleri olacağına vurgu yapan Akşener, “Milliyetçiliği yüreğinde duymayan, politikalarına geçirmeyen hiçbir millet tarih sahnesinde varlığını sürdüremez. Bu millet artık ‘her şey bitti’ denilen anlarda hiç bir şeyin bitmediğini, ‘en son Türk bitti’ demeden hiç bir şeyin bitmeyeceğini defalarca kanıtlamıştır. Ben, milletime ve ülküdaşlarıma güveniyorum” dedi.

meral aksener kimdirMeral Akşener kimdir?

Meral Akşener, 1956, İzmit Gündoğdu doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktorasını tamamladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dört dönem İstanbul ve bir dönem Kocaeli Milletvekilliği, ayrıca DYP döneminde İçişleri Bakanlığı yaptı.

En son 1968 yılında CHP’den Millet Meclisi başkanvekili seçilen Muş Mebusu Hayriye Ayşe Nermin Neftçi’den sonra 10 Ağustos 2007’de Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili oldu. Türkiye – Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.

Bulunduğu parti olan MHP’den 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmedi.


Meral Akşener, evli ve bir çocuk annesidir.

İlgili Yazılar