Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Virgül” sergisi İTÜ’de

Uluslararası Grafik Sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun yeni sergisi “Virgül”, 11 Şubat’ta İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi’nde (İTÜ RSG) açılacak.

gürbüz doğan ekşioğlu

Sanatla zekâyı buluşturan incelikli işleriyle hem Türkiye hem de Amerika’da adından çok söz ettiren Ekşioğlu’nun karma sergisinde, 50’ye yakın eseri yer alacak. Sanatçının geçmiş dönemlerde ve yakın zamanda ürettiği “kağıt üzeri, tuval, fotoğraf, dijital baskı ve 3 boyutlu” işleri, 3 Mart’a kadar İTÜ RSG’de görülebilecek. İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yer alan galeri, dileyen tüm sanatseverler tarafından haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Ekşioğlu, sergi açma dönemlerini eser üretmeye kısa bir ara vermek olarak görüyor. Bu arayı “virgül” koymak olarak nitelendiren sanatçı, İTÜ RSG’de açacağı 26. kişisel sergisi için bu ismi tercih etti.


Amerika’ya kapak tasarımları

“Kendimi bildim bileli kağıt kalem elimden düşmez, vücuduma monte edilmiş uzuvlarım gibidir” diyen Ekşioğlu, sanat yaşamına 39 yıl önce karikatür ile başladı. 70’in üzerinde ödül kazandı. New Yorker, Forbes, The Atlantic Monthly, New York Times gibi saygın uluslararası yayınlarda çalışmaları yer aldı. Amerika merkezli yayınlardan New Yorker dergisi 6 kez, Forbes dergisi ise 1 kez Gürbüz Doğan Ekşioğlu imzalı kapaklarla çıktı.

gürbüz doğan ekşioğlu

Mizah ciddi bir iştir

Sanatımızın bir başka usta ismi Balkan Naci İslimyeli, İTÜ RSG’deki sergisi öncesi

Ekşioğlu’nun eserlerinin önemine dikkat çekerek, şunları kaydetti:


“Sanat esin, birikim ve duyarlıkların aşısıyla özel tatta bir meyve üretmek eylemidir. Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun, ekşi tatlı meyveleriyle dolu mizah bahçelerinde gezinmek herkes için benzersiz bir şanstır. Uzun yıllar, yıl yıl adım adım büyütüp yeşerttiği bu bahçenin ürünlerini tadan gelecek nesiller de mizahın, yaratıcılık, zekâ, eleştiri ve cesaretle birleştiğinde anlamlı ve kalıcı olabileceğini öğrenebileceklerdir. Çünkü Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun sessizce bize söylediği gibi; mizah ciddi bir iştir.”

gürbüz doğan ekşioğlu virgül sergisi itü rektörlük sanat galerisi

İTÜ RSG’de 11. Sergi

İTÜ RSG, hem İTÜ’lüler hem de tüm İstanbullular için yeni bir sanatla buluşma noktası olarak 2014 yılı başında açıldı. Farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerini sergileyen galeride, şimdiye dek 10 sergi açıldı. Merkezi konumu ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçilerin rahatlıkla gelebildiği galeri, İTÜ Ayazağa Yerleşkesindeki Rektörlük binasının giriş katında yer alıyor. Galeriyi, dileyen tüm sanatseverler, haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebiliyor. Ayrıca her sergiye özel e-dergi yayınlanıyor. Dergiden, sanatçılarla yapılan röportajlar ve sergi hazırlıklarına ilişkin videolar da izlenebiliyor. (www.rsg.itu.edu.tr)

İlgili yazılar

Ebru Sanatı: Ebruda Sıra Dışı Bir Güzellik

Sanat Bu Olmalı Diyesim Geliyor: Hossein Edalatkhah


Türkiye’de Sanat Üzerine: Maria Dimitrova


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.