Martin Krastev: Çocuklar Oyunlar Kent

İstanbul’daki üçüncü kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Martin Krastev’in eserleri 4 Şubat – 22 Şubat 2016 tarihleri arasında Galeri Selvin’de.

Galata games martin krastev galata oyunları çocuk kent istanbul şehir resim

1953 Sofya doğumlu olan sanatçı Martin Krastev, Sofya Sanat Akademisini bitirdikten sonra masterını Prof. Al. Poplilov yönetiminde tamamlamış. 1983 yılından beri Yunanistan’da yaşamını ve sanatını sürdürüyor.

Martin Krastev’in “Çocuklar, oyunlar, kent” isimli sergisini Dr. Evelina Minev yorumladı:

Şehrin başa çıkılmaz çekiciliği, ebedi ve şimdiki zamanın ahengine bağlıdır.Kentin eski sokaklarında, sütunlarında, basamaklarında, ahşap balkonlarında, kafesli pencerelerinde, kubbelerinde  yüksek minarelerinde ve sessiz kulelerinde efsanelerle, Doğu ile Batının hikâyeleri bir arada bulunmaktadır. Yolda gezinen biri için beklenmedik bir zamanda kaldırımlarda çocukların sürükleyici kahkahaları ve sevinç dolu çığlıkları lastik topların sağa sola savrulmaları, patenlerin kayması, oyunlardan ürken kedilerin ve kuşların kaçışması ortaya çıkabilmekte ve duvarların karanlık tarafları çocukların üfledikleri parlayan sabun köpükleriyle ışıklanmaktadır.


Big brother martin krastev galata oyunları çocuk kent istanbul şehir resim büyük abi galeri selvin

Martin Krastev’in fırçasından İstanbul’un çocukları

Martin Krastev’in resim sanatında en çok sevilen motif, çocuk ve oyundur. Tatlı ve nostaljik bakışı bunları keşfeder veya onları hayatla dolu oldukları için karamsarlığın kara havasını teneffüs etmeyen,genellikle eski yerlere ve zamandan dolayı aşınmış sahnelere götürür. Ancak hayatı, koyu renkli ve güneş görmeyen bir kent peyzajı içinde bitkilerin ve çiçeklerin yeşilinin ve tazeliğinin görüldüğü tabiatın şekli ile değil, insanın görünümü içinden anlatmaktadır.

Martin Krastev’in eserlerinde çocuğun şekli,insan tabiatının en masum ve en iyi verisini somutlaştırarak, tarihin ve kaderin sonsuz yıkıcılığına rağmen, hayatın devam ettiği hakkında teşvik edici inancını ifade etmektedir. Bu bize, çocuklar olduğu sürece, bir ülkenin ölmeyeceği ve her zaman sevgiye, güzelliğe, nimete ve mutluluğa sahip olunacağını göstermektedir.

Martin Krastev sergisi, 4-22 Şubat 2016 tarihleri arasında Galeri Selvin’de ziyaret edilebilir. Pazar günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

Galeri Selvin – Arnavutköy Dere Sok. No:3 Arnavutköy Beşiktaş İstanbul
www.galeriselvin.com

İlgili yazılar

Mihri Müşfik Hanım: Sıra Dışı Bir Kadın

Rokoko: Barok dönemin bitişiyle başlayan Klasik dönem

Albrecht Dürer: Dua Eden Eller


Heykellerin üstadı Tankut Öktem