3 Fırça Grubundan minyatür sergisi

3 Fırça Grubu’nun, tasarım ve konularıyla minyatür sanatından modern yansımalar sunan yeni sergisi İstanbul Akatlar Kültür Merkezi’nde açıldı. Yaklaşık 50 eserin yer aldığı sergi, 7 Şubat tarihine kadar Akatlar Kültür Merkezi  sergi salonunda gezilebilir.

3 fırça minyatür sergisi

Ceylan Harmancı’nın küratörlüğünü yaptığı  sergi, minyatür sanatçıları Canan Demirel, Raif Aydın ve Serap Derinkök’ün 2. buluşması. Sanatçıların ince detaylar barındıran, farklı yorum ve malzemelerle oluşturdukları tasarımlarında, bu sanatın masalsı anlatımı ön planda bulunuyor.

Canan Demirel, grafik tasarım konusundaki uzmanlığını yalın ve net bir bakış açısıyla minyatürlerine yansıtıyor. Alışılageldik minyatür temalarının dışına çıkan eserler ortaya koyan sanatçı, bu  sanatın  geleneksel üretim tekniklerini kullanıyor. Sanatçı, kağıt üzerine yapılan bu sanatı, farklı malzemeler üzerinde de denemeyi seviyor.


3 fırça minyatür sergisi
Serap Derinkök, Raif Aydın, Canan Demirel ve küratör Ceylan Harmancı

Kent minyatürleri: İstanbul ikonoları

Detaycılığı ile dikkat çeken Raif Aydın, ağırlıklı olarak çok sevdiği İstanbul temasını işliyor. Sabırla çizilerek resmi tamamlayan her detay, sanatçının hayalindeki kenti oluşturuyor.  Deniz, gemiler ve kentin simge binalarını yorumlayan sanatçının eserlerinde turkuaz rengi ayrı bir yer tutuyor. Eserlerindeki siluetlerle anlatımı güçlendiren sanatçı, kent minyatürlerini “İstanbul  İkonaları” olarak tanımlıyor.

Renklerle oynamayı seven ve bu özelliğiyle dikkat çeken Serap Derinkök ise üretirken yaşadığı mutluluk ve neşeyi minyatürlerine yansıtıyor.  Sanatçı, eserlerindeki çiçekler, sıcak renkler ve göz alıcı figürlerle fark oluştururken, eserlerinin, kendisi gibi izleyenlerde de coşku ve neşe uyandırmasını hedefliyor.

Yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçılar, minyatür eğitimi almış oldukları Taner Alakuş’un Atölyesi’nde çalışmalarını sürdürüyorlar.

Yaklaşık 50 eserin yer aldığı sergi, 7 Şubat tarihine kadar Akatlar Kültür Merkezi  sergi salonunda gezilebilir.

İlgili yazılar

Ebru Sanatı: Ebruda Sıra Dışı Bir Güzellik

Türkiye’de Sanat Üzerine: Maria Dimitrova

Sanat Bu Olmalı Diyesim Geliyor: Hossein Edalatkhah

Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun “Virgül” sergisi İTÜ’de


Martin Krastev: Çocuklar Oyunlar Kent