Çocuğunuzda uyku problemi mi var? Çözümü basit!

Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili yaşadıkları sorunların başında uyku problemi gelir. 0-3 yaş arası çocuklarda olduğu gibi, kimi zaman bu sorun ileriki yaşlarda da azalmadan devam eder. Ebeveynlerin dikkatli yaklaşımı ve çocuklarını yakından tanımalarıyla kısa sürede aşama aşama çözülebilecek bu durum çocukların biyolojik, sosyal ve psikolojik gelişimi için büyük önem taşır.

Çocuğunuz uyumuyor mu? Çözümü basit uyku sorunu

Bebeklik ve çocukluk çağında beslenme kadar önemli bir diğer konu da uykudur. Aileler uyuması için her türlü ortamı sağlamalarına rağmen çocuklar zaman zaman uykuya dalmakta güçlük çekerler ya da uykuya direnirler. Çocuğunuz uyumuyorsa öncelikle yapmanız gereken fiziksel bir rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için doktorunuza danışmaktır. Ardından ebeveynler, konuyu küçük önlemler ve bilgilerle aşama aşama çözebilirler.

Çocuğunuzla Kaliteli Zamanlar Geçirin

Uyku konusunda bilinmesi gerekenlerden biri çocukların ev içindeki atmosferden ne kadar etkilendiğidir. Kaygılı, yorgun, heyecanlı, korkmuş, enerjik, üzgün olduklarında uyuyamadıkları gibi ev ortamında bu duyguları yoğun yaşayan kimseler olduğunda da uyuyamazlar.


Unnado.com yazarlarından, Klinik Psikolog – Oyun Terapisti Pınar Mermer; “Çocukların yatağa gitmekte direnmelerinin bir sebebi anne ve babalarıyla yeterince vakit geçirememektir. “Bir kitap daha oku, bir oyun daha” demelerinin altında onlarla daha çok olma arzusu yatar. Böyle bir durumda, ailelerin çocuklarla birlikte olma saatlerini arttırması çocukların uykuya geçişini kolaylaştırabilir. Bazen tüm gün çocuğunuzla olursunuz ama onun oyun, sevildiğini hissetme, güven gibi ihtiyaçları giderilmemiştir. Çocuğunuzla birlikte olunan zamanın kalitesi de değerlendirilmelidir. Bazı geçiş dönemlerinde veya düzen değişikliklerinde uyku zorlaşır. Okula başlama, kardeş gelmesi, eve misafirlerin gelip gitmesi çocuğun uyku düzenini bozabilir.”

Her gün farklı yerler, farklı kişiler ve yöntemlerle uyumaya çalışan çocuk zorlanır. Bir uykuya dalma biçimi seçilmesi ve evdeki herkesin bunu uygulaması önemlidir.

İlgili yazılar


Rem Uykusu Ve Bilinçaltının Keşfi