Çocukluklarda doğru oturma neden önemli?

Çocuklarda yanlış oturma pozisyonu omurgayı olumsuz etkiliyor. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte teknolojik cihazlara olan bağımlılık da arttı. Bu durumun yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkilediği bir gerçek.

Çocukluklarda doğru oturma neden önemli?

Çocuklarda doğru oturma kritik önem taşıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk yanlış oturma pozisyonu ile sabit kalarak uzun süre bilgisayar oyunları, video ve çizgi film izleyen çocukların omurgalarında bozuklukların oluşmasının olası olduğunun altını çiziyor.

Vücudumuzun temel taşı olan omurga, çocukluk döneminde gelişiyor ve asıl pozisyonuna oturuyor. Bu nedenle özellikle gelişim dönemlerinde çocuklara doğru oturma pozisyonlarının gösterilmesi çok önemli. Çünkü çocukların yanlış oturma pozisyonları, önlem alınmazsa ileride bel, sırt ve omurga gibi vücudun önemli bölümlerinde bozulmalara sebep olabilir.


Yanlış oturma pozisyonu omurgayı olumsuz etkiliyor

Özellikle çocukluk döneminde omurga için doğru oturuş pozisyonunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, çocukların uzun süre aynı pozisyonda kalmamasını söyleyerek son yıllarda gelişen akıllı cihazlara olan bağımlılığın omurga üzerine olan etkilerini değerlendiriyor:

“Çocukların teknolojiyi ve iletişim araçlarını erişkinlerden daha farklı kullandığı bir gerçek.. Çocukların uzun saatler boyu bir ekrana kilitli kalmasına yol açan  bu durum, onların zihinsel gelişimini etkilediği gibi aynı zamanda fiziksel gelişimini de etkiliyor. Son yıllarda 1 yaşındaki çocukların bile dokunmatik ekranları kullanmayı bildiği düşünüldüğünde 5-6 yaşındaki çocukların bu tehlikeyle daha yakın olduğunu görebiliyoruz. Akıllı cihazları belirli bir sürenin üzerinde kullanan çocukların yanlış oturma pozisyonunda uzun süre kalması, bel, boyun, omuz ve kolları dahil olmak üzere omurgayı da olumsuz etkiliyor. Buradaki en önemli görev ise ailelere düşüyor.”


Ailelerin bu konuya çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Öztürk, son zamanlarda çocuklarda bağımlılığın artığını da ifade etti: “Bu aletleri hayatımızdan tamamen çıkaramayız ancak onlarla yaşamayı çocuklarımıza öğretmeliyiz. Çocuklara belirli saatler koymalıyız ve en önemlisi uygun bir ortam hazırlamalıyız. Çocuklar oyun oynarken ya da video izlerken yerde ya da koltuk tepesinde değil masa üzerinde vakit geçirmeliler. İdeal oturma pozisyonu ile çocuklarda da baş dik, bel ve kalçaların arka kısmı destekli ve köprücük kemikleri yere paralel olmalı ”

İlgili yazılar

Bel fıtığından kurtul ve dans et

Skolyoz: Çocukların geleceğini tehdit eden hastalık


Bel sırt boyun ve ayak ağrıları için ne yapılmalı?