Medikal esrar kullanımı Türkiye’de yasallaştı

Medikal amaçlı esrar kullanımı Türkiye’de de yasallaştı. Hem de çaktırmadan. Sessiz sedasız. İlaç Türkiye’de henüz üretilmiyor olsa da, kırmızı reçete ile yurt dışından getirip kullanılması artık mümkün.

medikal esrar kenevir thc kullanımı yasal esrar ilaç

Odatv‘nin haberine göre, yakın zamanda AB üyesi üç ülke esrarın sağlık sektöründe kullanımını Avrupa Birliği sınırları içinde serbest bırakmıştı. İsmi Sativex olan ilacı Türk doktorlar kanser hastalarına reçeteli olarak verse de ilacın Türkiye’de kullanımı yasak olduğundan ülkeye sokulması mümkün olmuyordu.

Sağlık Bakanlığı’nın, geçtiğimiz ay sessiz sedasız bir şekilde ilacın satışını onayladığını görüyoruz. Türkiye’de esrar satışı serbest hale getirildi. Tabi kırmızı reçete ile… Kenevirin (esrarın) en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidol (CBD) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıkları gidermekte etkili olduğu bir süredir bilinen organik kimyasallardır. Yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon vb kemoterapinin ve kanser ilaçlarının yan etkileri nedeniyle sıkıntı çeken hastalarda bu yan etkilerin giderilmelerinde kullanılan etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.


Sprey olarak ağza sıkılarak kullanılan ilacın etkileri esrar tüketmenin etkileri ile aynı. Tütünle karıştırılarak ya da yalnız başına yakılarak dumanı solunmadığı için sağlık açısından bir risk taşımıyor. Kendisinde ya da genetik bağı olan birinci dereceden akrabalarında şizofreni belirtileri olan hastalara bu ilaç tavsiye edilmiyor. Esrarın etken maddelerinden THC’nin şizofreniyi arttıran bir etkisi olduğu bir süredir bilinen bir gerçek. Türkiye, AB ülkelerinin aldıkları kararın ardından ilacın kullanımını yasallaştırmış görünüyor. Türkiye’de esrar kullanımı yasa dışı olsa da artık kırmızı reçete ile doktor tarafından yazılması durumunda esrar kullanımı yasal olacak.


Odatv’den Şıvan Okçuoğlu’nun haberine göre: Sağlık Bakanlığı’nın ‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ sitesinde bulunan 12.02.2016 tarihli yurt dışından getirilebilen ilaçlar listesinde 25.01.2016 tarihinde listeye eklendiği gözlenen ATC kodu ‘N02BG10’, ATC Adı ‘cannabinoids’ olan, Farmasötik formu ‘oromucosal spray’ olarak görünen, Etkin Madde ise ‘Tetrahydrocannabinol and cannabidiol’ olarak görünen bir ilaç dikkat çekici. Sativex ismi açıkça belirtilmemiş. Ancak kırmızı reçete ile alınabileceği belirtilen ilacın ATC kodunu referans alarak araştırdığımızda Sativex adlı ilaca ait olduğu görünüyor. Türkiye, esrarın medikal kullanımı konusunda sessiz fakat büyük bir adım atmış gibi görünüyor.


Yasal Uyarı: Bu yazıda yer alan içerik ve fotoğraflar yalnızca kamuyu bilgilendirme amacı taşımaktadır. Uyuşturucu sınıfında olan esrar, marihuana, THC maddesi ile her türlü uyuşturucuyu kullanmak veya bulundurmak Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Uyuşturucu kullanmak tehlikeli ve sağlığa zararlıdır. Madde bağımlılığı konusunda profesyonel destek almak için Sağlık Bakanlığı’nın ALO191 Uyuşturucu ile Mücadele, Danışma ve Destek Hattı‘na başvurabilirsiniz.

Kanseri ilaç tedavisiyle yenmek ne zaman mümkün olacak?