Medikal esrar kullanımı Türkiye’de yasallaştı

Medikal amaçlı esrar kullanımı Türkiye’de de yasallaştı. Hem de çaktırmadan. Sessiz sedasız. İlaç Türkiye’de henüz üretilmiyor olsa da, kırmızı reçete ile yurt dışından getirip kullanılması artık mümkün.

medikal esrar kenevir thc kullanımı yasal esrar ilaç

Odatv’nin haberine göre, yakın zamanda AB üyesi üç ülke esrarın sağlık sektöründe kullanımını Avrupa Birliği sınırları içinde serbest bırakmıştı. İsmi Sativex olan ilacı Türk doktorlar kanser hastalarına reçeteli olarak verse de ilacın Türkiye’de kullanımı yasak olduğundan ülkeye sokulması mümkün olmuyordu.

Sağlık Bakanlığı’nın, geçtiğimiz ay sessiz sedasız bir şekilde ilacın satışını onayladığını görüyoruz. Türkiye’de esrar satışı serbest hale getirildi. Tabi kırmızı reçete ile… Kenevirin (esrarın) en önemli iki etken maddesi, delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidol (CBD) kanser tedavisinde ortaya çıkan bazı rahatsızlıkları gidermekte etkili olduğu bir süredir bilinen organik kimyasallardır. Yeme bozuklukları, mide bulantıları, depresyon vb kemoterapinin ve kanser ilaçlarının yan etkileri nedeniyle sıkıntı çeken hastalarda bu yan etkilerin giderilmelerinde kullanılan etken maddeler sprey haline getirilerek ve ilaç olarak pazarlanmaya başlanmıştı.


Sprey olarak ağza sıkılarak kullanılan ilacın etkileri esrar tüketmenin etkileri ile aynı. Tütünle karıştırılarak ya da yalnız başına yakılarak dumanı solunmadığı için sağlık açısından bir risk taşımıyor. Kendisinde ya da genetik bağı olan birinci dereceden akrabalarında şizofreni belirtileri olan hastalara bu ilaç tavsiye edilmiyor. Esrarın etken maddelerinden THC’nin şizofreniyi arttıran bir etkisi olduğu bir süredir bilinen bir gerçek. Türkiye, AB ülkelerinin aldıkları kararın ardından ilacın kullanımını yasallaştırmış görünüyor. Türkiye’de esrar kullanımı yasa dışı olsa da artık kırmızı reçete ile doktor tarafından yazılması durumunda esrar kullanımı yasal olacak.


Odatv’den Şıvan Okçuoğlu’nun haberine göre: Sağlık Bakanlığı’nın ‘Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ sitesinde bulunan 12.02.2016 tarihli yurt dışından getirilebilen ilaçlar listesinde 25.01.2016 tarihinde listeye eklendiği gözlenen ATC kodu ‘N02BG10’, ATC Adı ‘cannabinoids’ olan, Farmasötik formu ‘oromucosal spray’ olarak görünen, Etkin Madde ise ‘Tetrahydrocannabinol and cannabidiol’ olarak görünen bir ilaç dikkat çekici. Sativex ismi açıkça belirtilmemiş. Ancak kırmızı reçete ile alınabileceği belirtilen ilacın ATC kodunu referans alarak araştırdığımızda Sativex adlı ilaca ait olduğu görünüyor. Türkiye, esrarın medikal kullanımı konusunda sessiz fakat büyük bir adım atmış gibi görünüyor.


Yasal Uyarı: Bu yazıda yer alan içerik ve fotoğraflar yalnızca kamuyu bilgilendirme amacı taşımaktadır. Uyuşturucu sınıfında olan esrar, marihuana, THC maddesi ile her türlü uyuşturucuyu kullanmak veya bulundurmak Türk Ceza Kanunu’na göre suçtur. Uyuşturucu kullanmak tehlikeli ve sağlığa zararlıdır. Madde bağımlılığı konusunda profesyonel destek almak için Sağlık Bakanlığı’nın ALO191 Uyuşturucu ile Mücadele, Danışma ve Destek Hattı‘na başvurabilirsiniz.

Kanseri ilaç tedavisiyle yenmek ne zaman mümkün olacak?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.