Saat gibi işleyen bir kalp için Kalp Pilleri

Çabuk yorulma, halsizlik ve göğüste ağrı kalp yetmezliğinin ilk belirtileri olabiliyor. Kalp yetersizliğinin tedavisinde kullanılan kalp pilleri hastaya önemli konfor sağlıyor.

Saat gibi işleyen bir kalp için Kalp Pilleri

Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Erol Sağatlı, kalp pilleri ve kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

Kalp pili pek çok rahatsızlık için kullanılabiliyor

Kalp, birçok organdan farklı olarak elektriksel uyarı oluşturma ve iletme özelliğine sahiptir. Kalbin bu elektrik sistemi yaşa göre değişmekle birlikte, nabzın belli bir aralıkta olmasını sağlamaktadır. Farklı hastalıklara bağlı olarak kalp elektrik sisteminde yaşanan bozulmalar nabzın yavaşlamasına ya da aşırı yükselmesine neden olabilmektedir. Kalp pilleri artık sadece ani kalp durması önlemek amacıyla değil; kalp yetmezliği, ritim bozuklukları, kalp kasını tutan ciddi hastalıklar, kalp kasılma gücünde ileri derecede azalma ve kalp büyümesi olan hastalarda da kullanılmaktadır.


Kalp krizi riskini önlüyor, hayat kalitesini arttırıyor

Kalp rahatsızlıklarından dolayı sık sık hastaneye yatan hatta yoğun bakım tedavisi gören hastaların hayat kalitesi oldukça düşmektedir. Nefes darlığı, çabuk yorulma gibi şikayetlerde düzelme sağlanamayan ve kalp krizi riski taşıyan uygun hastalarda kullanılan kalp pili, daha önce kullanılan ilaçlara göre kriz riskini en aza indirirken hayat konforunu da artırmaktadır. Kalp pili takılmasının ardından şikayetlerde azalma görülürken, kalp büyümesi sorunu yaşayan hastaların da kalp boyutlarında küçülme olmaktadır.

Hasta uyutulmadan pil takılabiliyor

Kalp pilleri kalp ritmini takip edip algılayarak çalışmaktadır. Kalp atımlarının durması halinde kalp ritmini ve atımlarını uyararak kalp ritmini tek başlarına sürdürebilmekte ya da sorun çıktığında aralıklı olarak kalp ritmini destekleyebilmektedir. Teknolojinin ve tecrübenin artışına paralel olarak daha karmaşık ve akıllı piller daha kolay tekniklerle takılmaktadır. Günübirlik küçük cerrahi işlem olarak değerlendirilen operasyonla pil, genellikle sol köprücük kemiğinin 1-2 cm altına yerleştirilir. Lokal anestezi ile cilt altına bir cep açılarak yerleştirilen jeneratör kısmı toplardamarlar içinde ilerletilen bir ya da iki tel aracılığıyla kalbin odacıkları ile irtibatlandırılır. Temel çalışma mantığı jeneratörün teller vasıtasıyla hem kalp ritmini algılaması hem de gerektiğinde ihtiyaç olan kalp bölgesine elektrik uyarısı vermesidir.


Her yaşta kullanılabiliyor

Kalp pillerinin takılması için her hangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Uygun merkezlerde doğuştan kalp ritim bozukluğuyla doğan bebeklere bile takılabilmektedir. Kalp pili takılan hastaların belli aralıklarda kontrolden geçmesi gerekmektedir. Kontroller pilin özelliğine göre ve hastadan hastaya değişmekle beraber genellikle 6 ayda bir yapılmaktadır. Pilin ömrünün azaldığı dönemlerde takip sıklığı 3 aya kadar düşmektedir.

Pille yaşam konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Kalp pilleri teorik olarak tüm elektronik cihazlarla potansiyel etkileşme riski taşımaktadır. Ancak bu etkileşimler genellikle önemsiz ve ciddi kısıtlamalar gerektirmemektedir. Bununla birlikte;

  • Manyetik Rezonans görüntüleme (MR) kullanılmamalıdır.
  • Enerji santralleri, büyük jeneratörler, iletim hatları ve iletim binalarından uzak durulmalıdır.
  • Radyo ve televizyon yayın kulelerinden uzak durulmalıdır.
  • Bazı müzik sistemleri hoparlörlerinde ki mıknatıslar kalp pillerini etkileyebilmektedir.
  • Cep telefonu ve telsiz telefonlar pilden 15 cm uzakta tutulması önerilmektedir.
  • Metal detektörleri ve X-Ray cihazları kullanılmamalıdır.
  • Kalıcı kalp pillerinde dahili güvenlik özellikleri vardır. Bu özellikler kalıcı kalp pilinizi elektrikli ev aletlerinden koruyabilir. Buna rağmen çamaşır makineleri, elektrikli battaniyeler, süpürgeler, ütüler, kablosuz bıçaklar, koşu bantları, saç kurutucuları, mikrodalga gaz ve elektrik fırınları, televizyonlar, radyolar, mutfak robotları elektrikli kablolu saç kurutma makineleri, çağrı cihazları, dikiş makineleri ve overlok makineleri gibi ev aletlerinden 10-15 cm. uzak durmak gerekmektedir. Bütün bu aletler kullanılırken dikkatli olunmalı ve yalnız iken kullanılmamalıdır.

İlgili yazılar

Koroner arter hastalığı nedir? Şeker hastası kadınlar dikkat!


Kalp hastalıkları cinsel aktivite için engel değil


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.