Koroner arter hastalığı nedir? Şeker hastası kadınlar dikkat!

Koroner arter hastalığı nedir? Tip 2 diyabetli kadınlarda kalp krizi ve ölüm riski neden erkeklerden daha fazla? Koroner arter teşhisi kadınlarda neden daha zor?

genç kadınlar kalp krizi koroner arter

Kadınlarda koroner arter hastalığı erken yaşlarda erkeklerden az görülüyor. Östrojen hormonunun koruyucu etkisi kadınlar için büyük şans. Ancak kadınlar yaşlandıkça azalan östrojen düzeyi ile birlikte kalp hastalıkları ve inmeye karşı olan direnç azalıyor. 60 yaşına kadar 5 erkekten biri bir koroner kalp hastalığı ile karşılaşırken bu oran kadınlar için 1/17 olarak saptanmış durumda. 60 yaş üzerinde ise hastalığın görülme riski her iki cins için de eşitleniyor.

Emsey Hospital‘dan Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Mustafa Güler, şeker hastalığıyla ilgili en çok merak edilen soruları yanıtladı.


Koroner arter hastalığının teşhisi kadınlarda neden daha zor?

Prof. Dr. Mustafa GÜLER emsey hospital
Emsey Hospital’dan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güler

Kadınlarda östrojen hormonunun koruyucu etkisi bilinmektedir ve koroner arter hastalığı yıllarca bir erkek hastalığı gibi değerlendirilmiştir. Fakat kadınlarda koroner arter hastalığı bazı farklılıklar göstermektedir. Öncelikle şikayetler belirsiz olabilmektedir. Çabuk yorulma halsizlik ve çarpıntı şikayetleri göğüs ağrısının önüne geçebilmektedir. Yine tanı açısından özellikle efor testi gibi ön testlerde yanıltıcı sonuçlar olabilmektedir. Böylece erken teşhis erkeklere oranla daha zor olmaktadır. Bu konuda yapılan son çalışmalarda yeni bilgilere ulaşılmıştır.

Tip 2 diyabetli kadınlarda kalp krizi ve ölüm riski erkeklerden fazla

Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre; Tip 2 diyabetik kadınların erkeklere oranla koroner kalp hastalığı olma olasılığı iki kat daha fazladır. Yine Colorado Üniversitesi’nden yapılan bir çalışmada kalp ve damar hastalıkları tip 2 diyabeti olan kadınlar için erkeklere göre 2 kat daha ölümcül olabilir. Tip 2 diyabetik kadınların erkeklerden daha erken yaşlarda kalp krizi geçirdiği, ilk kalp krizinden sonra ölme riskinin erkeklerden daha yüksek olduğu bilinmektedir. Tıkalı damarlara yönelik anjioplasti, stent uygulamaları ve bypass ameliyatları kadınlarda daha riskli olmaktadır.

kadınlar kalp şeker diyabet koroner arter hastalığı emsey hospital istanbul

Koroner arter kalp hastalığında risk faktörlerine dikkat!

Elbette koroner arter hastalığı için kabul edilen risk faktörleri kadınlar için de geçerlidir. Kalp ve damar hastalıklarının en az %80 oranında sigara, hipertansiyon, yüksek kan yağları, ailede kalp hastalığına yatkınlık, obezite, hareketsiz yaşantı, diyabet gibi klasik risk faktörlerine bağlı olarak geliştiği bilinmektedir.


Bu yüzden kadınlar günümüzün en ölümcül hastalığı olan koroner kalp hastalığı açısından çok dikkatli olmalılar,  hele Tip 2 diyabeti olanlar koroner arter hastalığı açısından erkeklerden daha fazla risk altında görünüyor. Şikayetlerin ortaya çıkmasında erken teşhiş için vakit kaybetmemeliler. Hastalığın ortaya çıkmasından önce de erken yaşta risk faktörlerinin azaltılması hedeflenmelidir.

Emsey Hospital’dan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Güler

İlgili yazılar

Kalp Krizi mi Geçiriyorum?

Şeker Hastalığı ve Diyabet


Üç Kişiden Biri Obezite Hastalığında

Yüksek kolesterol kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor