Gençler Masası: Santral Kumpanya’dan yeni nesil komedi oyunları

‘Gençler Masası’ oyunu, bir düğünün klişe atmosferinde geçen, bir türlü büyüyememiş karakterlerin tam da bu gerçek ile yüzleşmesini konu alan bir komedidir…

gençler masasi

Henri Bergson’un da dediği gibi ‘Tüm merasimler, ortaya çıkmaya fırsat kollayan bir gülünçlük barındırırlar.‘ “Artık sıra sizde gençler“, “Oynamıyorsun, ayıp oluyor“, “Bizim masa pisti görmüyor” vb… Gençler, Bergson’un işaret ettiği bu gülünçlükleri oyunda masaya yatırırlar.

Henri Bergson’un “Gülme” isimli eserinden: “Tüm merasimler ortaya çıkmaya fırsat kollayan bir gülünçlük barındırırlar. Herhangi bir merasimin bize gülünç gelmesi için dikkatimizi onun törensel yönüne odaklamamız, filozofların söylediği gibi malzemeyi bir yana bırakıp sadece biçimi düşünmemiz yeterlidir.”


3. Sezonundaki genç grup Santral Kumpanya, yeni nesil ve özgün komedi oyunları ile seyircisini güldürmeye devam ediyor. Olayların düğünde geçtiği tek perdelik güldürü “Gençler Masası” 22 ve 29 Mart tarihlerinde BKM Mutfak Sahne‘de; aşkın komik hallerinin konu alındığı “Aynı Aşkın Laciverdi (Bir Aşk Söyleminden Parçalar)” ise 31 Mart Perşembe günü Barış Manço Kültür Merkezi‘nde izlenebilir. Biletler Biletix ve mekân gişelerinde.

‘Gençler Masası’ oyunu, bir düğünün klişe atmosferinde geçen, bir türlü büyüyememiş karakterlerin tam da bu gerçek ile yüzleşmesini konu alan bir komedidir. Kendilerine ayrılan, pistten uzaktaki ‘Gençler Masası’nda dört arkadaşın bir saat boyunca başından geçenlerin hikâyesidir. Arzular, küçük emeller, kıskançlıklar, yanlış anlaşılmalar, yalanlar, eski aşklar, yeni fikirler…

Gençler Masası

Tek perde | 55 dakika | Komedi

22 Mart Salı 20.30, BKM Mutfak Sahne (Beşiktaş)


29 Mart Salı 20.30, BKM Mutfak Sahne (Beşiktaş)

*

Aynı Aşkın Laciverdi

(Bir Aşk Söyleminden Parçalar)

bir aşk söyleminden Parcalar6[9] (620x349)

Aynı Aşkın Laciverdi, en kaba tabirle aşkın komedisidir. Oyun, kulağımıza çalınan, gözlerimizle tanık olduğumuz, sıkılmadan bunalmadan arkadaşlarımızdan hikâyelerini dinlediğimiz, gözyaşları içinde okuduğumuz-izlediğimiz ve muhtemelen en az bir defa bizzat yaşadığımız aşkın hallerinden birçoğuna temas ediyor. İçindeyken farkında olmadığımız ‘aşığım ben’ hali ile biraz dalga geçiyor. Çünkü özünde komik olan aşık olma hali, yapacak bir şey yok, gülünmeyi hak ediyor.

İki perde | 120 dakika | Komedi


31 Mart Perşembe 20.30, Barış Manço Kültür Merkezi (Kadıköy)

Ebru Sanatı: Ebruda Sıra Dışı Bir Güzellik