13 Mart 2016 Ankara – Anne otobüse bindim

13 Mart’ta Ankara’nın kalbinde Kızılay’da meydana gelen bombalı terör saldırısında hayatını kaybeden 37 kişinin kimlikleri açıklanınca, hikayeleri de ortaya çıkmaya başladı.

13 mart ankara patlaması terör saldırısında hayatını kaybedenlerin hikayeleri

Yakın arkadaşını 10 Ekim saldırısında kaybetmişti

Kızılay, Güvenpark’taki saldırıda hayatını kaybedenlerden birisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Fakültesi 1.sınıf öğrencisi Ozancan Akkuş’tu.

Ozancan, yakın arkadaşı Ali Deniz’i 10 Ekim 2015’te Ankara Tren Garı önünde gerçekleşen saldırıda yitirmiş ve arkadaşı için Twitter hesabından “Ankara’da okuyabilmekti en büyük hayali, nerden bilecekti ki” demişti. Bugünse Ozancan’ın o tweeti kendisinin anısına 9 bin kez paylaşıldı.


Ozancan Akkuş ali deniz 10 ekim 13 mart ankara terör saldırısı
Ozancan Akkuş, 13 Mart Ankara terör saldırısında hayatını kaybetti. Arkadaşı Ali Deniz ise 10 Ekim Ankara terör saldırısında hayatını kaybetmişti.

‘Ciğerimi söküp gittin’

Doğan Haber Ajansı, saldırıda hayatını kaybedenlerden Kerim Sağlam’ın ise Sincan’da yaşayan ablasını ziyarete giderken saldırıya yakalandığını aktarıyor.

DHA haberinde Kerim Sağlam’ın Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencisi olduğu belirtiliyor.

Kerim Sağlam’ın ablası Pınar Sağlam, Facebook hesabından paylaştığı mesajlarda “Cigerimi sokup de gittin. O bombalar bana gelseydi ben oleydim gardasim” diyordu.

Kerim Sağlam'ın ablası Pınar Sağlam 13 mart ankara terör saldırısı
Kerim Sağlam – 13 Mart Ankara terör saldırısında hayatını kaybetti.

Gazi Hukuk’tan iki sevgili

Nurettin Can Çalkınsın ve kız arkadaşı Zeynep Başak Gülsoy da Güvenpark’ta otobüs beklerken saldırıya kurban gidenler arasında. Her ikisi de Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenciydi.

nurettin can zeynep başak gazi hukuk 13 mart ankara terör saldırısı
Nurettin Can Çalkınsın ve Zeynep Başak – 13 Mart Ankara terör saldırısında hayatlarını kaybettiler.

Gizem’i bulmak için sosyal medyada kampanya

elif gizem akkaya 13 mart ankara terör saldırısıSaldırıda hayatını kaybedenlerden bir diğer üniversite öğrencisi ise Giresunlu Elif Gizem Akkaya’ydı.

Radikal gazetesi, patlamanın ardından ailesi ve yakınlarının sosyal medyada büyük bir arama kampanyası başlattığı Elif Gizem’in kimliğinin, Adli Tıp’ta yapılan DNA testleri sonucunda belirlendiğini aktardı.

Gizem’in hayatını kaybettiği haberi de yine sosyal medya üzerinden duyulmuştu.

Akkaya’nın cenazesinin yarın Giresun’a götürülerek Keşap ilçesinde toprağa verileceği belirtildi.


‘Hep iyi bir kul, insan olmaya çalıştı’

cemal özdiker 13 mart ankara terör saldırısıPek çok kişi gibi otobüs durağında beklerken saldırıya yakalanan Cemal Özdiker’in hayatını kaybettiğini ise bir dönem RTÜK Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı da yapmış olan kardeşi Cengiz Özdiker duyurdu.

Cengiz Özdiker, 58 yaşında hayatını kaybeden ağabeyi için sosyal medyadan paylaştığı mesajda, “Bismillah, ey Allah’ın sevgili kulu, değerli dostlar ; “Dün akşam Ankara’yı yakan insanlık dışı suçu terörde canım ağbeyim Cemal Özdiker’i de otobüs durağında beklerken kaybettik. Evine gitmedi, tüm hastaneleri aradık ve Adli Tıp’da bulduk… Sabah ezanıyla ölü bedenine sarıldım. Allahu Ekber… Vallahi hep çok iyi bir kul, insan, baba, eş olmaya çalıştı. Bu Allah’ın takdiri ama alçak terör kader olabilir mi?” dedi.

‘Anne otobüse bindim’

19 yaşındaki Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü 1. sınıf öğrencisi Elvin Buğra Arslan ise saldırıya otobüsün içindeyken yakalananlar arasında.

elvin buğra arslan anne otobüse bindim 13 mart ankara terör saldırısı
Elvin Buğra Arslan – 13 Mart Ankara terör saldırısında hayatını kaybetti.

Fenerbahçe Spor Kulübü altyapısında basketbol, Gençlerbirliği Spor Kulübü altyapısında ise futbol oynayan Arslan’ın saldırıdan hemen önce annesiyle telefonda konuştuğu ifade ediliyor.

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre Arslan annesine “Otobüse bindim merak etme” dedi.

“İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı”

Saldırıda hayatını kaybeden bir diğer ODTÜ öğrencisi ise Metalurji Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Berkay Baş’tı.

DHA, cenazesi Polatlı’da toprağa verilen Berkay Baş’ın babası Rasim Baş’ın cenaze törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sarılıp, ‘Terörü bitirin artık’ dediğini aktardı.

Berkay Baş, Facebook hesabındaki son mesajlarından birisinde şair Orhan Veli’nin ‘İstanbul’u dinliyorum’ şiirinden dizeler paylaşmıştı.

berkay baş 13 mart ankara terör saldırısı
Berkay Baş – 13 Mart Ankara terör saldırısında hayatını kaybetti.

dorukhan yusuf özdemir 13 mart ankara terör saldırısıÜniversiteye hazırlanan basketbolcu


18 yaşında hayatını kaybeden Dorukhan Yusuf Özdemir ise Ankara’daki Altınel Spor Klübünde Genç Takım kaptanlığı yapıyordu. BBC Türkçe’ye Özdemir’i anlatan klüp başkanı Zeki Kalkan, “Çok küçük yaştan beri buraya gelirdi. İnanılmaz çalışkandı. Hem üniversite sınavlarına hazırlanıyordu hem de maçlara geliyordu. Onun gibi böyle yapan pek yoktur. Çok üzgünüm. Kendi çocuğum ölmüş gibi üzgünüm” dedi.